18.7 C
New York kenti
Çarşamba, Eylül 27, 2023

NATO Şefi İsveç’in Üyeliği Konusunda Yeni Toplantı Çağrısında Bulundu

Mutlaka Oku

Janet Ekstract tarafından

İSTANBUL-NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve NATO müttefikleri İsveç’in NATO üyeliğinin 11-12 Temmuz tarihlerinde Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak NATO Zirvesi öncesinde gerçekleşmesini istiyor. Bu amaçla Stoltenberg 6 Temmuz’da Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan üst düzey yetkililerin katılacağı bir toplantı düzenleyerek Türkiye’nin İsveç’in NATO üyesi olmasına yönelik itirazlarını bertaraf etmeye çalışacak. Tüm NATO üyelerinin başka bir ülkenin NATO üyeliğini onaylaması gerekiyor ve hem Türkiye hem de Macaristan, İskandinav ülkesinin askeri ittifaka katılma teklifine karşı çıktılar.

Stoltenberg, 6 Temmuz’daki zirve öncesi toplantının Vilnius’taki büyük zirveden önce İsveç’in NATO teklifini hızlandırmak için son bir çaba olacağını söyledi. İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin oylamanın sonbahardaki yasama dönemine kadar yapılmayacağını açıklayan Macaristan ise bu konuda engel teşkil ediyor. Stoltenberg’in basına yaptığı açıklamaya göre: “İsveç’i NATO’nun tam üyesi olarak karşılamanın zamanı geldi.” 6 Temmuz’da Brüksel’de yapılacak toplantıya Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan dışişleri bakanları, istihbarat şefleri ve güvenlik danışmanları katılacak. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılmaya karar vererek korunma arayışına girmiştir.

Macaristan İsveç’in NATO üyeliğini neden geciktirdiğine dair bir açıklama yapmadı ancak NATO yetkilileri Türkiye’nin onay vermesinin ardından Macaristan’ın itirazlarını kaldırmasını bekliyor. Demokratik Koalisyon partisinden bazı Macar milletvekilleri, iktidardaki Fidesz Partisi’nin NATO Zirvesi’nden çok daha sonrasına kadar İsveç’in NATO teklifine ilişkin bir oylama planlamadığını belirtti. Stoltenberg ve İsveçli üst düzey yetkililer İsveç’in geçen yıl Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında imzalanan üçlü anlaşma çerçevesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini açıkça ifade etmiş olsalar da Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç’in PKK ve yan örgütlerini desteklemediğini göstermek için daha fazlasını yapması gerektiğinde ısrar ediyor.

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ve Macaristan’a İsveç’in NATO üyeliğini hızla onaylamaları çağrısında bulundu. Macron açıkladı: Stoltenberg ile bu hafta Çarşamba günü Paris’te yapacakları toplantı öncesinde yaptıkları ortak açıklamada “Artık İsveç’in Vilnius zirvesine bir müttefik olarak katılmasına izin vermenin zamanı geldi” dedi. Macron sözlerine şunları da ekledi: “Şimdi, her zamankinden daha fazla, kıtanın birliğini ve istikrarını sağlayacak kararlar alma zamanıdır.”

ReplyForward

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler