3 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 7, 2023

Biden’ın öğrenci kredisi affına Yüksek Mahkeme engeli

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Dilek Kaya – Bugün Yüksek Mahkeme, Biden yönetiminin 43 milyondan fazla Amerikalı borçlunun öğrenci kredisi borcunu affetme programını iptal etti.

Baş Yargıç John Roberts tarafından yazılan mahkeme kararında, Eğitim Bakanlığı’nın 400 milyar dolardan fazla federal öğrenci kredisi borcunu silmek için harekete geçtiğinde yetkisini aştığına karar verdi.

Pandeminin getirdiği ekonomik zorluk nedeniyle acil durum yetkilerine başvuran program, 125.000 $’dan az kazanan tüm borçlular için 10.000 $’lık öğrenci borcunu ve Pell hibesi alan borçlular için 20.000 $’a kadar öğrenci borcunu iptal edecekti.

Mahkemenin kararı, öğrenci kredisi borcuyla mücadeleyi önemli bir kampanya taahhüdü haline getiren Başkan Joe Biden için bir darbe oldu. Kredi affı programı, 2022 ara seçimlerinin hemen öncesinde uygulamaya kondu ve Biden, yardımın orta sınıf Amerikalılar üzerinde nasıl hayat değiştirici bir etkiye sahip olacağını vurguladı.

Beyaz Saray bu haftanın başlarında, mahkemenin planı reddetmesi durumunda bir “B Planı”nın nasıl görüneceği ile ilgili bilgi vermek istemedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler