2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Depremler Türkiye ve Suriye’de 850 bin çocuğu yerinden etti

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- Ali Çınar- 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’taki depremlerin ardından, 850 binden fazla çocuk, Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’de meydana gelen ölümcül depremler nedeniyle yerinden olmaya devam ediyor.

Depremler ve sonrasında ölen ve yaralanan çocukların sayısı henüz doğru olmamakla beraber hayatını kaybeden çocuk sayısının binlerce olduğu tahmin ediliyor. Depremler ve artçı sarsıntılardan kaynaklanan toplam ölü sayısı 50 binden fazla kişiye ulaşırken, yüz binden fazla insanın yaralandığı ve  binalarda ve diğer temel altyapıda büyük hasar oluştuğu biliniyor.

Depremlerin bölgedeki çocuklar ve aileler üzerindeki olumsuz etkisi devam eder iken, birçok aile geçici barınaklarda yaşamaya devam ediyor.

Türkiyede  2,5 milyon çocuğun acil insanı yardıma ihtiyacı var.

UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Afshan Khan, “Deprem nedeniyle evlerinden çıkmak zorunda kalan aileler son dört haftayı hayatta kalmaya odaklanarak geçirdiler. Ailelerin hayatlarını yeniden kurmaya başlamalarına yardımcı olmak için elimizden gelen herşeyi yapmak, çocuklara psikososyal destek sağlamak, onları mümkün olan en kısa sürede tekrar öğrenmeye teşvik etmek ve kaosun ortasında bir miktar istikrar sağlamak artık çok önemlidir.”dedi

UNICEF Türkiye’de 163 bini aşkın çocuk olmak üzere yaklaşık 277 bin kişiye kışlık giysi, elektrikli ısıtıcı ve battaniye dağıttı. Sağlık Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalışan UNICEF, aşılar ve soğuk zincir depolama ekipmanları tedarik etmek ile beraber, 148 bini çocuk olmak üzere 258 bin kişiye hijyen malzemesi ulaştırdı. UNICEF, geçici barınma merkezlerinin yakınında çocuk dostu alanlar kurarak ve şimdiye kadar 5 bin’den fazla çocuğa psikososyal ilk yardım ve eğlence etkinlikleri sağladı. UNICEF, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçici öğrenme merkezleri olarak kullanılan 87 çadır kurmasına destek verir iken, Yetiştirme sınıfları, her gün yaklaşık 3 bin 600 çocuğa fayda sağlayan iki vardiya halinde yürütüldüğü açıklandı.

Khan, “Çocuklara psikososyal destek, oyun ve öğrenme ve temel ihtiyaçlarının karşılandığını bilmenin getirdiği istikrar gibi araçları sağlamak, onların uzun vadeli refahını sağlamak  ölçülemez derecede önemlidir.” dedi

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler