2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

ABD’den Türkiye’ye deprem desteği

Mutlaka Oku

WASHINGTON – Ali Çınar- Kahramanmaraş’ta depremlerden sonra başta ABD olmak üzere dünyanın birçok yerinde Türkiye ve Suriye’ye destek kampanyaları yapıldı. Onbinlerce kurtarma arama ekibi Türkiye’ye gelirken, maddi destek kampanyaları Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan, Afrika’ya devam ediyor.

Biden yönetimi önce 85 milyon dolar daha sonra 100 milyon dolar daha Türkiye ve Suriye’ye destek vereceğini açıklarken, ABD Savunma Bakanlığı sahra hastane Hatayda kurdu. Ayrıca ABD’de birçok yardım kuruluşunda gönüllü olarak deprem bölgesine giderek, depremzedelere yardımcı oldu.Biden yönetiminin aralıksız destek mesajları gelmeye devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da deprem bölgesine ziyarette bulunmuştu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake ve İstanbul Başkonsolosu Julie Eliah’in deprem sonrası Türk halkına samimi desteği ise takdir topladı.

Türk-Amerikan toplumu üyeleride birçok eyalette malzeme ve erzak kampanyası yaparken,başta Washington Büyükelçiliği olmak üzere, ABD’deki Türk misyonlarında kampanyada toplanan malzemelerin koordinasyonu yapıldı.

ABD’de yapılan desteğin detayları ise şu şekilde:

Biden Yönetimi 185 milyon dolar (Türkiye ve Suriye)

ABD Ticaret Odası Vakfı 106 milyon dolar,

Turkish Philanthropy Fund 11 milyon dolar,

Bridge to Türkiye 7,5 milyon dolar.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler