28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

BM’den Türkiye’ye ikinci  deprem ziyareti

Mutlaka Oku

WASHINGTON – Ali Çınar- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi, Türkiyede ardı ardına yaşanan depremlerden sonra Türkiye’ye destek vermek amacı ile 10-13 Mart’ta Türkiyede olacak. Ziyareti sırasında Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek, birkaç deprem bölgesini ziyaret edecek.

Türk Dışişleri Bakanlığı, Grandi’nin yapacağı ziyaret için kısa bir resmi bildiri yayınladı.

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, 10-13 Mart 2023 tarihlerinde, deprem sonrasında dayanışmalarını sergilemek ve taziyelerini iletmek üzere ülkemizi ziyaret edecektir. BMMYK Grandi’nın, ülkemizde bulunduğu süre zarfında, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmesi, ardından deprem bölgesini ziyaret etmesi öngörülmektedir.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Türkiye’deki deprem felaketinin hemen ardından Suriye ve Türkiye’ye destek zamanı açıklamasında bulunmuştu.

Guterres: “Bu destansı felaket karşısında uluslararası topluma, milyonlarca mülteciyi ve yerinden edilmiş insanı kabul ettikleri, korudukları ve yardım ettikleri destek ve cömertliği Türkiye ve Suriye halkına da göstermeleri çağrısında bulunuyorum.” açıklamasında bulunuştu.

BM insanı yardım sorumlusu Martin Griffiths’ın hafta sonu Gaziantep, Halep ve Şam’ı ziyaret etmişti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler