2.7 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Türkiye’deki seçim ABD’de nasıl yankılanıyor?

Mutlaka Oku

WASHIONGTON -Ali Çınar- Türkiye’deki Başkanlık ve Parlamento seçimlerine çok az bir süre kala, ABD Medyası seçim ile ilgili son gelişmeleri yakından takip ediyor. Biden yönetiminden bir açıklama ya da yorum yapılmadı, yapılması da beklenmiyor. Süreç tarafsız olarak takip edileceği Beyaz Saray kaynaklarından dile getirildi.

Washington DC’de Türk uzmanlar, bu seçimin iki ülke ilişkileri açısından önemli gördüklerini ve  hangi aday kazanırsa kazansın yeni bir sayfa açmak adına değerlendirilecekleri belirtiliyor.

Başkan Biden’in 14 Mayıs’taki seçim sonucunda hangi aday kazanırsa telefon açarak tebrik etmesi beklenirken, Türk-ABD ilişkilerinde seçim öncesi F-16 konusunun çözülmesi ise beklenmiyor.

Washington,DC merkezli birçok düşünce kuruluşunda mini panellerde Türkiye’deki olası seçim sonuçları ve Türk-ABD ilişkilerine etkisini konuşmaya başlamış durumda.

ABD’de 2024 Başkanlık Seçim İç gündemde yerini aldı

ABD’de 2024 başkanlık seçimleri iç gündemde öne çıkan başlıklardan. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın mitinglerinin devam etmekle beraber, son yapılan anketlerin ortalamasına göre Trump’ın diğer cumhuriyetçi rakiplerine göre yüzde 16 ile 17 arasında önde olduğunu görülüyor.  Demokrat kanatta ise gözlerin ABD Başkanı Biden da ve ne zaman kendi partisinde aday olacağı açıklaması  hala belli değil.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler