4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Ankara-Taşkent New York’ta buzları eritti

Mutlaka Oku

Selçuk Acar, NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Türkiye-Özbekistan, 9 yıl aradan sonra ilk defa New York’ta üst düzeyli resmi bir görüşme gerçeleştirdi.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 67. Dönem Genel Kurul toplantıları nedeniyle New York’ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Özbekistan’ı İslam Kerimov’un yerine BM Genel Kurul görüşmelerinde temsil eden Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’la sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi.

New York’taki Türkevi’nde gerçekleşen görüşmede, Bakan Davutoğlu, Özbekistan Dışişleri Bakanlığı’na yeni atanan mevkidaşını tebrik ederken, her iki bakan ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla yeniden ele alınması ve daha da geliştirilmesi konusunda ortak iradede bulundu.

İki bakanın görüşmesinde, ikili ilişkilerin gelistirilmesinin yani sıra, Orta Asya’daki gelişmeler ile Afganistan’daki son durum hakkında da görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

Ankara-Taşkent ilişkileri neden bozuldu?

Türkiye’nin Özbekistan’daki muhalefet liderini ağırlaması, Ankara’nın Taşkent’le ilişkilerinin onarılmaz bir şekilde bozulmasına neden olmuştu.

En son 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Türkiye ile Özbekistan üst düzey yönetimleri bir araya gelmediler. 2005 yılındaki Andican olaylarında, Türkiye’nin Batı’yla aynı ağzı kullanarak, Özbekistan’ı kınayan açıklamaları ilişkileri onarılamaz boyuta taşımıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler