Ana Sayfa Amerika ABD: ‘Kıbrıs’taki enerji, iki taraf için de ”kazan-kazan” katagorisinde

ABD: ‘Kıbrıs’taki enerji, iki taraf için de ”kazan-kazan” katagorisinde

0
74

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 67. dönem açılış toplantıları için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Washington’dan New York’a gelen Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Kıbrıs’taki enerji konusunun iki taraf için de ”kazan-kazan” katagorisinde olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığına bağlı New York’taki Yabancı Basın Merkezi’nde gazetecilerle bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Gordon, bir soru üzerine, Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile yaptığı görüşmede Türk tarafıyla Rumlar arasında enerji konusundaki anlaşmazlığı da ele aldıklarını, bu alanın iki taraf için ‘kazan-kazan’ kategorisinde olduğunu söyledi.

ABD’nin, Rum kesiminin ‘münhasır ekonomik bölge’ hakkını desteklediğini yineleyen Gordon, bir Amerikan şirketinin adanın açıklarında enerji kaynaklarını geliştirmek için Rumlarla çalıştığını hatırlattı.

Gordon, bu kaynakların adadaki iki topluma da yarar sağlaması gerektiğini ve bunu yapmanın en iyi yolunun kapsamlı bir çözümden geçtiğini kaydetti.


”Petrolün boru hattıyla Türkiye’ye ihraç edildiğini düşünün”

Sağlanacak kapsamlı çözümden her iki tarafın da yarar göreceğini ifade eden Gordon, ‘Eğer gerçekten gelecek için olumlu bir vizyon istiyorsanız, bu kaynakların geliştirildiğini ve hatta bir boru hattıyla Türkiye’ye ihraç edildiğini, böylece Türkiye’nin de bundan yarar sağlayacağını hayal edebilirsiniz. Dolayısıyla ada için sahip olduğumuz vizyon bu; herkesin yarar sağlayacağı kapsamlı bir çözüm’ diye konuştu.

”Dürüst olmak gerekirse süreç, Rum kesimindeki seçimler nedeniyle durdu”

”Kıbrıs’ta çözüm için elimizden geleni yapmaya hazırız” diyen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Gordon, Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile yaptığı görüşmede, Kıbrıs müzakerelerinde şu ana kadar ilerleme sağlanamamasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdiğini bildirdi.

Son birkaç yılda, özellikle de Kıbrıslı Türk ve Rum liderler arasında doğrudan görüşme süreci başladığında, çözümün sağlanabileceğine dair bir miktar umudun olduğunu ifade eden Gordon, şöyle devam etti:

‘Dürüst olmak gerekirse, belki de Rum kesiminde yapılacak seçimler nedeniyle, bu süreç durmuş durumda” diyen Gordon ancak sürecin devam ettirilmesi için ABD’nin elinden gelen yardımı yapmaya hazır olduğunun altını çizdiğini kaydetti.

Gordon seçimlere kadar beklemek zorunda kalınması noktasında, ”iki tarafın da çok net çıkarına olacak çözümü desteklemek için tekrar hazır olacağız. Bunun iki taraf için de ne kadar ‘kazan-kazan’ durumu yaratacağını söylememe herhalde gerek yok” ifadesini kullandı.

Yazar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz