22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

9 yıl aradan sonra Türkiye-Özbekistan üst düzey resmi görüşmeleri başlıyor

Mutlaka Oku

Selçuk Acar, NEW YORK (TURKISH JOURNAL)
Birleşmiş Milletler (BM) 67. Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York’ta temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu,
New York’ta sürpriz görüşmelere de imza atıyor.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya gelirken 2 gün sonra da Özbekistan’la Türkiye’nin 9 yıl aradan sonra ilk üst düzey resmi görüşmesini gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ahmedinejad-Davutoğlu görüşmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun daha önce açıklanan programında yer almayan görüşmede ev sahipliğini Ahmedinejad yapıyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a Türkiye’nin Suriye ile ilgili kaygılarını iletmesi beklenen görüşme, kendisine verilmemesi için Yahudi Hukuk kuruluşunun büyük mücadele verdiği Warwick Otel’de yapılacak.

9 yıl sonra ilk defa: Türkiye-Özbekistan ilişkilerinde yeni dönem

Türkiye-Özbekistan arasındaki resmi soğukluk, sonunda gideriliyor. Özbekistan’da muhalefetin önde gelen ismi, Erk Partisi lideri Muhammet Salih ülkesinden kaçarak Türkiye’ye sığınmasıyla kesilen üst düzeyli görüşmeler, başlama arafesinde.

Turkish Journal’ın edindiği bilgiye göre, Davutoğlu diğer bir süpriz görüşmesini ise, Özbekistan’ı İslam Kerimov’un yerin BM Genel Kurul görüşmelerinde temsil eden Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov’la gerçekleştirmesi bekleniyor.

Türkiye’nin Özbekistan’daki muhalefet liderini ağırlaması, Ankara’nın Taşkent’le ilişkilerinin onarılmaz bir şekilde bozulmasına neden olmuştu.

En son 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ziyaretten sonra Türkiye ile Özbekistan üst düzey yönetimleri bir araya gelmediler. 2005 yılındaki Andican olaylarında, Türkiye’nin Batı’yla aynı ağzı kullanarak, Özbekistan’ı kınayan açıklamaları ilişkileri onarılamaz boyuta taşımıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler