28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

BM raportöründen ABD’ye “Guantanamo ihlalleri” için özür dileme çağrısı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Dilek Kaya – BM Özel raportörü Fionnuala Ni Aolain, ABD’den Guantanamo Bay’deki tutukevindeki geçmişte işlenen ihlallerin hesabının sorulması ve ABD hapishanelerinde devam eden “yapısal eksikliklerin” sona erdirilmesi talebinde bulundu.

Özel Raportör Fionnuala Ni Aolain, BM’de düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Joe Biden yönetimine Guantanamo Körfezi tutukevine girmesine izin verdiği için teşekkür ederken gözaltındakilere yapılan işkence için özür dilemeye, suiistimallerin hesap verebilirliğini sağlamaya ve Küba’daki ABD tarafından işletilen kötü şöhretli gözaltı tesisini kapatmaya çağırdı.

Aolain, düzenlediği ziyaret kapsamında üç bölümden oluşan bir rapor hazırladı. Raporda; 11 Eylül 2001 terör saldırılarının kurbanlarının hakları, Guantanamo gözaltı merkezindeki tutukluların hakları ve eski tutukluların haklarına yer verdi.

Raporunda, 11 Eylül saldırılarının insanlığa karşı bir suç oluşturduğunu belirten Aolain, mağdurlar ve hayatta kalanlarla toplantılar yaptı ve 11 Eylül’ün bireyler, aileler ve topluluklar üzerindeki, cinsiyet ve kuşak hatları da dahil olmak üzere, yıkıcı uzun vadeli sonuçlarının olduğunu ifade etti.

Aolain daha sonra şunları kaydetti: “11 Eylül kurbanlarını ve hayatta kalanları desteklemek için alınan kapsamlı yasal, sosyal, sembolik ve mali eylemleri takdir etsem de, onların mevcut haklarını gözeterek önemli boşlukları doldurmak için daha fazlasının yapılması gerekiyor; Tazminat ve tıbbi hakların vadeli güvenliği ve güvenilirliği çok önemli”

Terör kurbanlarının haklarını savunan Aolain, “kurbanların adalet, hesap verebilirlik ve şeffaflık haklarının yerine getirilmesinin önündeki en önemli engelin işkence olduğunu belirtti ve ardından “İşkence onların haklarına ihanetti” sözlerine yer verdi.

Guantanamo saha ziyaretinde Özel Raportör, “yüksek değerli” ve “değeri yüksek olmayan” tutuklular da dahil olmak üzere gözaltı tesislerine ve tutuklulara erişim talep etti. Kapatma koşullarında önemli iyileştirmeler tespit edildiğini, ancak 30 erkeğin devam eden tutukluluğu ve istisnasız herkese ciddi güvensizlik, ıstırap ve endişe getiren sistematik keyfilik hakkında ciddi endişeleri bulunduğunu dile getirdi.

Gözaltında tutulan birçok kişinin mevcut fiziksel ve psikolojik zararlarının derinliğine, ciddiyetine ve bariz doğasına rağmen, gözaltı altyapısı; yetersiz eğitim; yapısal sağlık hizmetleri eksiklikleri; anlamlı iletişimi kolaylaştıramama dahil olmak üzere aileye yetersiz erişim; ve sürekli adil yargılanma ihlalleriyle karakterize edilen keyfi gözaltılar olduğuna dikkat çeken Aolain, “Bu uygulama ve ihmallerin toplamı, tutukluların onuru ve temel hakları üzerinde kümülatif, bileşik etkilere sahiptir ve devam eden zalimane, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele anlamına gelir. Tesisin kapatılması bir öncelik olmaya devam ediyor.” dedi.

Özel Raportör Aolain, ayrıca ülkelerine geri gönderilen ve yeniden yerleştirilen tutuklular ve ailelerinin yanı sıra diğer ülkelerdeki hükümet personeli ile de görüştü. Eski tutukluların onurlu bir hayat yaşamaları için ihtiyaç duydukları yasal kimlik, sağlık hizmetleri, eğitim, barınma, aile birleşimi ve hareket özgürlüğü dahil olmak üzere temel araçların sağlanmasında ciddi eksiklikler tespit eden Aolain, bu eksikliklerin, geri göndermeme ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere, transfer öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulanan ABD uluslararası hukuk yükümlülüklerine aykırı olduğunu belirtti.

Özel Raportör hazırladığı raporunda özel tavsiyelerde bulunurken, ABD Hükümetinin, terörle mücadele ve terörizm kurbanları için tüm uluslararası hukuk ihlalleri için hesap verebilirliği sağlaması gerektiği sonucuna vardı. Aolain daha sonra “Artık, Guantanamo’nun devam eden varlığının sürdürdüğü istisnacılık, ayrımcılık ve güvenlikleştirme mirasını geri almanın zamanı geldi.” ifadelerine yer verdi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler