2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

BM Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya tazminat ödemesini istedi

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (GOLDENHORN AJANSI)- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş tazminatı ödemesini isteyen kararı kabul ederken, bu ülkenin uluslararası arenada Ukrayna konusundaki yalnızlığı bir kez daha teyit edildi.

Rusya’yı Ukrayna’yı işgal ederek uluslararası hukuku ihlal etmekten sorumlu tutmaya çağıran bir karar BM Genel Kurulu’nda bugün onaylamaya sunuldu.

Geleneksel Batı/Küresel Güney bölünmesinin dikkat çektiği oylamada karar 94 “evet” 14 “hayır” oyuyla kabul edildi. 73 ülkenin “çekimser” kaldığı oylamada, bu defa Hindistan ve Brezilya “çekimser” kalarak Çin gibi Rusya’yı destekleyen ülkeler arasında yer almazken, Macaristan ve Türkiye’nin tasarıya “evet” oyu vererek Rusya’ya karşı oy kullandığı dikkat çekti.

İran, Çin, Kuzey Kore, Belarus ve Zimbabve gibi ülkeler “hayır” oyu vererek, Rusya’nın yanında yer aldılar.

Karar bağlayıcılığı olmadığı için büyük ölçüde sembolik olurken, metne verilen destek, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından dünya sahnesinde yalnızlığının bir başka göstergesi olarak kabul ediliyor.

ABD başta olmak üzere onlarca ülkenin ortak sponsorluğunda hazırlanan karar, BM Genel Kurulu’nun “egemenlik, bağımsızlık, birlik ve toprak bütünlüğüne” verdiği desteği yeniden teyit ediyor ve Rus birliklerinin Ukrayna’dan çekilmesi çağrısında bulunuyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı “yanlış eylemlerinden” kaynaklanan “zarar, kayıp veya yaralanma için uluslararası bir tazminat mekanizması” kurma ihtiyacını kabul eden karar üye ülkelere, Ukrayna ile işbirliği içinde, Rusya’nın Ukraynalılar ve hükümete verdiği hasar, kayıp veya yaralanmaya ilişkin iddiaları ve bilgileri belgelemek için “uluslararası bir kayıt” oluşturması tavsiyesinde bulunuyor.

Genel Kurul’nda daha önce Rusya’nın savaş başladığından beri eylemlerini kınayan dört karar kabul edilirken, son kararının kabulünde ezici bir çoğunluk görülmedi. Genel Kurul’da kabul edilen kararlar arasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığından “esef duymak”, Rusya’yı “korkunç” bir insani durum yaratmakla kınamak, Rusya’yı “Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden uzaklaştırmak ve Rusya’nın ilhakını kınamak” gibi kararlar yer alıyor.

Oylama öncesinde konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergiy Kyslytsya “Rusya, kelimenin tam anlamıyla Ukrayna’yı yok etmek için elinden gelenin en iyisini yaptı” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler