28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

ABD Kongre ara seçimlerinde son durum ve yankıları

Mutlaka Oku

WASHINGTON DC – Ali Çınar – ABD Kongre ara seçim sayımı birçok eyalette devam ediyor. ABD Senatosunda Demokratlar 50 sandalyeyi garanti ederken, Cumhuriyetçiler 40 sandalyede kaldılar. 6 Aralık’ta Georgia’da özel seçim ile hangi partinin 1 koltuk daha alacağı merak konusu iken, tüm şartlarda Senatonun çoğunluğu Demokrat Partiye geçmiş durumda.

Temsilciler Meclisi’nde ise Demokrat Parti 204, Cumhuriyetçi Parti 212 sandalyeyi garantilemiş durumda. 19 koltuk için birçok eyalette sayım devam ederken, Temsilciler Meclisinde çoğunluğu Cumhuriyetçi Partinin almasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kongre Ara Seçimden Öğrendiklerimiz:

-Anket firmalarının birçoğunun başarısız olduğunun ortaya çıkması

-Demokratik Partinin beklenildiği gibi hezimete uğradığı, Cumhuriyetçi Partinin ise kırmızı dalga yapamadığı bir seçim oldu

-Başkan Biden, 2024 Başkanlık adaylığı konusunda eli güçlenir iken,eski Başkanlardan Donald Trump’ın partideki gücü sorgulanmaya başlandı

-59% oy alarak tekrar Florida Valisi Ron DeSantis seçimin yıldızlarından biri oldu.

-Seçmen için sadece ekonomi değil, kürtaj, demokrasim,sosyal ve toplumsal sorunlarda oy vermede kriter olarak öne çıktı.
-Yeni genç neslin seçime büyük ilgi duyduğu ve Demokrat ağırlıklı oy kullandıkları görüldü

-Seçime katılım oranı 46% oldu

ABD Kongre Ara Seçimlerinde İlkler

-Florida eyaletinden Temsilciler Meclisi’ne Z kuşağından Kongre’ye seçilen ilk üye
-Maryland’dan ilk siyah vali
-Massachusetts’ten eşcinsel Vali
-Kaliforniyadan seçilen ilk Latin kökenli senatör 
-Arkansas ve New York’ta ilk kadın valiler
-Alabama’dan ilk kadın senatör
-Oklahoma’dan ilk yerli Amerikalı senatör oldu.

Türk-ABD İlişkilerindeki Beklenti:

Türk-ABD ilişkilerinde önemli katkıları olan TCA Başkanı Lincoln McCurdy, Kongre ara seçimlerinin Türk-ABD ilişkilerinde bir değişik yaratmacağı görüşünü dile getirirken, görev süresi bu yılın sonunda dolacak olan 500 bin nüfuslu Morris County’nin Cumhuriyetçi Partili Belediye Başkanı Tayfun Selen Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisinde çoğunluğu almasının Türkiye-ABD ilişkilerine olumlu yansıyacağını belirtti.

2 Türk Yerel Yönetimlerde Seçimi Kazandı

Ali Paksoy, Cumhuriyetçi Partiden North Carolina eyaletinde bölge yargıcı seçilir iken, Onur Aruğaslan ise Michigan eyaletinde Mattawan eğitim konseyine Mütevelli heyet üyesi olarak seçildi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler