23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

Biden’in, Dışişleri Bakanlığı’na, Blinken’i getirmesi bekleniyor

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 3 Kasım’da tamamlanan 59. Başkanlık seçimlerinde ABD’nin 46. Başkanı olarak seçilen Joe Biden’ın, uzun dönem yardımcılarından, Senota’nun kolay onaylayacağı isimlerden Antony Blinken’i seçtiği belirtildi. Biden’in kabinenin tüm isimlerini salı günü açıklaması bekleniyor.

Biden’a yakın kaynakların ABD basınına yansıyan bilgisine göre seçilmiş Başkan Biden’ın kabinenin en prestijli görevlerinden biri olarak kabul edilen Dışişleri Bakanlığı’na, Başkan Yardımcılığı görevindeyken kendisinin ulusal güvenlik danışmanlarından 58 yaşındaki Blinken’i seçti.

Blinken 2015-17 arasındaki Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevinde 2016’da Türkiye’ye giderek, Ankara’da dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’yla görüşmüştü.

Bakanlık listesinde adı ilk sırada olan ve Obama döneminde de bu görev için düşünülen eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, o dönemde Senato’nun sıcak bakmaması yüzünden adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Biden’a yakın kaynakların bu bilgisinin doğru olması durumunda Rice’ın Dışişleri Bakanlığı hayali bir kez daha suya düşmüş olurken, ondan sonra adı en fazla anılan, Biden’a yakın diplomasi tecrübesi olan Blinken 20 Ocak itibarıyla bakanlık koltuğuna oturmuş olacak.

Blinken, Türkiye’ye, Rice göre biraz daha ılımlı

Blinken’in bakanlık koltuğuna oturması, Bingazi olayları sonrasındaki açıklamalarıyla Cumhuriyetçilerin tepkisini çeken ve yüzden Senato’dan onay alması riskli olan Rice, Trump yönetiminin Suriye’den çekilme kararını sert şekilde eleştirmiş ve Türkiye’nin Barış Pınarı askeri harekatında da Trump’ın harekata “yeşil ışık” yaktığını ileri sürmüştü. Rice ayrıca harekatı kınayan sosyal medya paylaşımlarında bulunurken, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının sözde görnütüleri olarak ABC’nin yayınladığı Kentucky’deki bir askeri tatbikat görüntülerini paylaşmış, bu paylaşımı dolayısıyla, Turmp’ın da tepkisini çekmişti.

Sonuç olarak Blinken, önceki ay attığı twitter mesajında, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuzey Kırbıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın iki devletli çözüm çağrıları için üzgünüz.” ifadesini kullanmasına rağmen, Türkiye’yle ikili görüşmeler gerçekleştiren tecrübeli bir diplomat olarak Rice’e göre Türkiye açısından biraz daha olumlu bir isim olarak kabul edilebilir.

Ulusal Güvenlik Danışmanlığında Sullivan’ın adı öne çıktı

Aynı kaynaklar, Biden’ın, kabinesindeki en kritik görevlerden biri olan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na ise, Başkan Yardımcılığı döneminde kendisine ulusal güvenlik danışmanlığı yapan 43 yaşındaki Jake Sullivan’ı seçeceğini belirtiyor.

Biden kabineyi salı günü açıklayacak

Daha önce yapılan açıklamada Beyaz Saray Genel Sekreterliğine seçilen Ron Klain bugün yaptığı açıklamada, Biden’ın salı günü kabineyi açıklayacağını bildirdi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler