22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

ABD’nin yeni Hazine Bakanının öncelikleri

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Seçilmiş ABD Başkan Joe Biden’ın ülkenin ilk kadın Hazine Bakanı olarak seçtiği eski Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, salgın ve getirdiği ekonomik sorunlar nedeni ile tarihi bir kriz yaşandığını ve salgının orantısız şekilde en yoksulları etkilediğini belirterek, kadın ve azınlıklara yardım edilmesine öncelik verileceğini bildirdi.

Biden, Kovid-19 salgını nedeni ile ekonomideki kötü gidişata dur diyecek ekibini Delaware özel bir törende tanıttı.

Birlikte çalışacağı ekibini belirlemeye devam eden Biden, kabinesinde en önemli görevlerden Dışişleri Bakanı ve Hazine Bakanı adaylarını açıklarken, Savunma Bakanı adayının hala kim olduğunu açıklamadı.

Eski Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, ilk kadın Hazine Bakanı, “American Progress Center”ın Başkanı Neera Tanden’i Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Dairesi Başkanı, Wally Adeyemo başkanlığında Maliye Bakanı Yellen’in yardımcılığını üstlenecek. Princeton Üniversitesi Kamu ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Cecilia Rouse, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı, Jared Bernstein ve Heather Boushey’i ise ekonomik konsey üyeleri olarak görev yapacaklar. Joe Biden tanıtım toplantısında  “Kovid-19 salgınını kontrol altına almaya çalışırken bu ekip, yaşadığımız bu ekonomik kriz anında, ekonomimizi yeniden hızla inşa edebilmek ve daha iyi hale getirebilmek için Amerika halkına acil ekonomik yardım temin edecek” diyerek, ekibinin birinci sınıf bir ekonomik takım olduğunda altını çizdi.

Hazine Bakanı adayı Yellen yaptığı konuşmada, salgın ve getirdiği ekonomik sorunlar nedeni ile tarihi bir kriz yaşandığını ve salgının orantısız şekilde en yoksulları etkilediğini dile getirdi. Acilen harekete geçirilmesinin önemine değinen Yellen, bilhassa kadın ve azınlıklara yardım edilmesine öncelik verileceğini söyledi. Kendi ailesinden örnek veren Yellen ayrıca babasının bir dönem Brooklyn’de doktorluk yaptığını bildirdi.

Açıklamasında ‘‘Pandemi ve getirdiği ekonomik sorunlar nedeniyle tarihi bir kriz yaşıyoruz’’ diyen Yellen, pandeminin orantısız şekilde en yoksulları etkilediğini belirterek acilen harekete geçmenin önemine dikkat çekti. Yelen ekonomik iyileşmenin herkesi kapsamasını sağlamanın kilit önemde olduğunun altını çizdi.

Yellen ile birlikte Biden’in ekibindeki diğer danışmanları da istihdamı artırmak için hükümet desteği, ekonomik eşitsizliğin azaltılması, salgından orantısız şekilde etkilenen gruplar olan kadınlara ve azınlıklara yardım edilmesi unsurlarına desteklerini dile getirdi. Evlerinin bodrum katında muayenehanesi olan  doktor olan babası, kendisi ve ailesiyle “hastalarının durumunu konuştuğunu ve – özellikle de işlerini kaybetmeleri halinde ne anlama geldiği sürekli söylerdi diye anısını anlattı. Bilhassa, doktor babasının “Mali sorunlar. Aile sorunları. Sağlık sorunları. Onur ve öz değer kaybı.”nı dile getirdiğini sözlerine ekledi.

Yellen neler yapacak?

-Pandemi nedeni ile yeni ekonomik teşvik paketi üzerinde Kongre ile çalışacak.

-İstihdam geliştirilmesi için uğraşacak.

-ABD borç seviyesini düşürmesi.

-FED Başkanı Powell işbirliği yapacak.

-Para politikasının sınırları olduğuna inanarak çalışacak.

-2015 yılında FED Başkanı iken faizleri artırmıştı ama Bakanlığı döneminde bu adımı tekrar yaparmı bilinmiyor.

Joe Biden Amerikan orta sınıfını güçlendirme hedefi var.  Biden, Amerikan üretimi olan mal ve hizmetlerin hükümet tarafından satın alınması için 4 yılda 400 milyar dolar bir fon oluşturulması, teknolojik araştırma ve geliştirme çabaları için ise 300 milyar dolar ayırmayı amaçlıyor.

Asgari ücreti artırma sözü vermiş olan Biden, Çin’e karşı sert tedbirler alacağını ama bunu müttefiklerle yapacağını açıkladı. İş dünyasında ise en çok tartışılan ise Trump’ın vergi politikalarını iptal ederek, kendi vergi planını hayata geçirmek.

Trump’ın  vergi indirimlerinde varlıklı kişi ve şirketlere daha fazla fayda sağladığı nedeni ile en yüksek gelire sahip kişilerden alınan marjinal vergi oranını %37’den %39,6’ya yükselterek Trump’ın uyguladığı bazı vergi indirimlerini tersine çevirmeyi planlıyor. Biden’ın öğrencilere müjdesi olacak; 10 bin dolar federal öğrenci kredisi bağışlamak gibi…

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler