9.2 C
New York kenti
Pazar, Aralık 3, 2023

ABD’de Trump’ın seçim itirazlarını soruşturan kendi partisinden yetkili basın toplantısıyla Trump’a “yeter artık” dedi

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Georgia eyaletinde 3 Kasım seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın itirazlarını soruşturan eyaletin Cumhuriyetçi Partili üst düzey seçim yetkilisi düzenlediği basın toplantısında öfkeli şekilde Trump’a “Her şey çok ileri gitti, yeter artık sayın Başkan” dedi.

Trump’ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği Georgia eyaletinde seçimlerden sorumlu eyalet Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı Gabriel Sterling, devletin seçim sistemine saldıran Cumhuriyetçilerin, son haftalarda Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger ve ailesine yönelik ölüm tehditleri de dahil olmak üzere seçim görevlilerine yönelik taciz ve tehditlerde “suç ortağı” olduğunu söyledi.

Gabriel Sterling, salı öğleden sonra seçim sonuçlarıyla ilgili düzenlediği basın toplantısında öfkeli şekilde titrek bir ses tonuyla “Her şey çok ileri gitti diyerek, Başkan’a ve senatörlere Cumhuriyetçi Partililerin seçim sonuçlarına yönelik kabul edilemez eylemlerini kınamasını istedi.

Cumhuriyetçi Partili Sterling, konuşmasında Başkan Trump’a hitaben şunları kaydetti:

“Bu bir seçim, demokrasinin bel kemiği. Bu tehditleri kınamayan herkes olacakların suç ortağıdır. Her şey çok ileri gitti… Evet, yasal her oyun hakkını arayın. Hakkınız olan itirazları yapın, davaları açın ve bu konuda sizi teşvik de ediyoruz. Lütfen bunları yapın. İfade özgürlüğü hakkınızı sonuna kadar kullanın. Bunlar tamam ama, ölüm tehdidi, fiziki tehdit, tecavüz imaları çok fazla ve doğru değil. Bunlar haklılık iddiasını kaybettirecek şeyler. İnsanları suça teşvik etmeyi bırakın. Böyle devam ederse birisi vurulacak, yaralanacak veya öldürülecek.”  

Sterling daha sonra Başkan Trump’a çağrısında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Başkan, öyle görünüyor ki Georgia eyaletini kaybediyorsunuz. Artık ileriye bakma zamanı. Dört yıl sonra yeniden aday olmak sizin takdiriniz. Ancak şu anki yolunuz doğru bir yol değil. Büyüklüğünüzü gösterin. Konuya müdahil olun ve destekçilerinize, ‘şiddet, taciz olmasın, bunlar yanlış ve gayriAmerikan’ deyin”

Cumhuriyeçti Partili Georgia Dışişleri Bakanı Brad Raffensberger de daha önceki açıklamasında, seçimde kendisinin ve ailesinin Trump’a oy vermesine rağmen, kendisine bu düşmanlığa bir anlam veremediğini belirtmişti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler