28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Washington’da Başkan Trump destekli tarihi sivil isyan denemesi kanlı bitti

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Başkan Donald Trump’ın mitingde yaptığı konuşmasıyla kışkırttığı taraftarları Kongre binasını basarak 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan, demokrasi karşıtı tarihi bir isyan ve işgal eyleminde bulundular. Demokrasinin beşiği bir ülkede yaşanan demokrasi karşıtı bu eylemin hemen ardından Beyaz Saray’da istifa haberleriyle birlikte, Başkan Trump’ın Anayasa’nın 25. madde uyarınca azledilmesi de gündeme gelmiş oldu.

Trump’ı destekleyen aşırı sağcı gruplar, Kongre’de Başkan seçilen Joe Biden’ın seçim zaferinin onaylanma oturumunun yapıldığı saatlerde, Trump’ın da katılarak konuştuğu mitingin ardından Kongre’ye doğru şiddetle sonuçlanan tarihi bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Washington Anıtı ve Beyaz Saray yakınındaki mitingi takiben yapılan “Amerika’yı Kurtar Yürüyüşü” sonucunda göstericiler, “Trump için savaş” sloganlarıyla Kongre Binası Capitol Hill’e, ölümle sonuçlanan ve ülke demokrasisine zarar veren tarihi bir baş kaldırı eyleminde bulundular. Polisin sınırlı sayıdaki göz yaşartıcı gaz kullanımı ve göstericilerden bazılarını gözaltına alma sırasında, kalabalığın hep bir ağızdan “Burası Amerika, Çin değil” sloganları attıkları görüldü.

Kongre binasının önüne toplanan binlerce Trump destekçisinden yüz civarında göstericinin binaya girişinde, polisin müdehalesi sırasında açılan ateş sonucunda hava kuvvetlerinden emekli bir kadın vuruldu. Hastaneye kaldırılan kadının daha sonra hayatını kaybettiği bildirilirken, olayda yaralanan üç acil yardım sağlık çalışının da yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Kongre binasına giren göstericilerin binaya girerek “Burası bizim ülkemiz, burası bizim evimiz” sloganları attığı olayda polis göz yaşartıcı gaz kullanırken, 70 civarında göstericiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında Washington Post muhabirinin de yer aldığı öğrenildi. Olayın ardından Ulusal Muhafızların devreye sokulmasıyla birlikte, Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser akşam 6:00’dan itibaren gece boyunca sokağa çıkma yasağı uygulaması başlattı, ardından Bowser gün acil durum ilan etti.

Polisin çifte standardı tepki çekti

Olay sırasında, bizzat Başkan Trump tarafından seçimde haklarının yendiğine inandırılan, kızgın göstericiler, Kongre binasına güvenlik destek vermek için olay yerine sirenler çalarak giden İç Güvenlik Bakanlığı polis araçlarının önünde etten duvar örerek olaylara polisin müdehalesini önlediği görüldü. 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar sırasında olayları önlemede büyük bir zaafiyet gösteren Emniyet birimlerinin, küçük ölçüde göz yaşartıcı gaz kullanırken, miting sırasında ve güvenlik telefon sinyal kesici dışında olayları önleyecek ciddi bir tedbir almadığı dikkat çekti.

Olayları önlemede yetersiz kalan polisten bazılarının protestocularla öz çekim yaptığının görülmesi tepki çekerken, polisin seçim öncesinde siyahi Amerikalı George Floyd’un gözaltı sırasında polis tarafından öldürülmesiyle ülkede yeniden artan “Siyahilerin Hayatları Önemlidir” gösterilerden birinde, Beyaz Saray önünde, Başkan Trump’ın yakındaki bir kilisiye yürüyerek yaptığı siyasi şov sırasında barışçıl göstericilere göz yaşartıcı gaz sıkması polisin çifte standartı olarak göze battı.

Bu arada, polisin gaz kullandığı sırada bir çok kişinin siyahi Amerikalı George Floyd’un öldüğü sırada söylediği ve ANTIFA grubu başta tüm Siyahilerin Hayatları Önemli’dir eylemlecilerin sloganlarından biri olan “Nefes alamıyorum” diye bağırdıkları görülürken, ANTIFA grubunun polise karşı hiddetini aratmayan görüntüler yaşandı.

Kongre’de oturuma ara verildi

Olay sırasında Kongre’deki oturuma ara verilirken, usül gereği oturuma başkanlık yapan Başkan Yardımcısı Mike Pence güvenli bir bölgeye götürüldü.

Biden, olayla ilgili açıklamasında isyancı grubun işgalini “ayaklanma” olarak nitelerken Başkan Trump, olayların ardından destekçilerine eve gitmelerini talebinde bulunduğu bir video mesajı yayınladı.

Mesajında “Acını biliyorum, yaralandığını biliyorum” diyen Trump, “Şimdi eve gitmelisin, barışmalıyız … kimsenin incinmesini istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump’ın öğleden önce yaptığı mitingde sıkça tekrarlayarak, “kazandık, hakkımızı yediler, oyumuzu çaldılar, hakkınızı arayın” mesajlarıyla doldurduğu kızgın taraftarların Kongre’yi işgaliyle sonuçlanan olay sırasında, Kongre’de Joe Biden’in kazandığı seçiciler kurulu delege sonuçlarının sayılıp Biden Başkanlığının onaylanacağı oturum yapılıyordu.

Mavi dalgayı yakalayan Demokratlar Senato’yı da ele geçirdi, Schumer Senato Başkanı

3 Kasım seçimlerinde Kongre’nin Temsilciler Meclisi kanadındaki üstünlüklerini koruyan Demokratlar, Georgia eyaletinde tekrarlanan Senato seçiminde kazandıkları 2 yeni koltukla Senato’da da çoğunluğu ele geçirirken, hayal edilen “mavi dalga” yakalanmış oldu. Senato Başkanlığı, halka ek yardım olarak 2 bin dolarlık çekin verilmesine karşı çıkan isim olarak son dönemde öne çıkan Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın yerine, Demokrat Parti eski azınlık lideri New York Senatörü Chuck Schumer başkanlık koltuğuna oturacak.

Demokratların Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato’da da üstünlüğü ele geçirmesi, 14 gün sonra Başkanlığı devralacak olan Biden’ın, görevi sırasında iktidarını güçlendirerek daha rahat kararlar almasına neden olacak.

Anayasa’nın 25. maddesi gündemde

Başkent Washington’da yaşanan en son olaylar, Başkanının görevini yerine getiremediği durumlarda kabineye ve Kongre’ye müdahale etme yetkisi vererek, azlini ve yerine Başkan Yardımcısının atanmasını sağlayan Anayasanın 25. Maddesinin gündeme gelmesine neden oldu.

Trump’a sosyal medya engeli

Bu arada, Twitter ve Facebook, seçim sonuçlarıyla ilgili gerçek dışı paylaşımlarda bulunmaya devam eden ve Başkentteki şiddet olaylarının da sorumlusu gösterilen Başkan Trump’ın paylaşımlarını silerek, Trump’ın hesabını kilitlerken, Twitter 24 saatlik tweet engeli kararı aldı.

Beyaz Saray’da istifa dalgası

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger, Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Sarah Matthews, Beyaz Saray Sosyal İşler Müdürü Rickie Niceta ve Başkan Trump’ın eşi Melania Trump’ın Özel Kalem Müdürü Stephanie Grisham istifa ederken, bir süre Beyaz Saray Sözcülüğü görevinde de bulunan Grisham bu konudaki açıklamasında, severek yaptığı görevinden, bugünkü olayların ardından istifa edeceğini bildirdi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler