28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Kongre, Biden’ın zaferini onayladı, Trump sonucu kabul etti

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Kongresi Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın delege sayısını onaylamasıyla Biden’in seçim zaferi resmiyet kazandı. Bu sonucun ardından Başkan Donald Trump Biden’ın seçim sonuçlarını tanıdığını belirtti.

Kongre Başkan Yardımcısı Mike Pence’in başkanlığına 3 Kasım seçim sonuçları sonucunda adayların elde ettiği Seçiciler Kurulu üyelerinin sayımını yaparak, sonuçları resmi olarak tescil etti.

Biden’ın kazandığı 306 delege sayısını onaylamasıyla Biden’in, 232 delege sayısında kalan Başkan Trump’a karşı kazandığı seçim zaferi resmiyet kazanmış oldu.

Sonucu Kongre’deki oturumu yöneten Başkan Yardımcısı Mike Pence ayakta okurken, ardından duaya geçildi.

Pence’in bu açıklamasının ardından Başkan Trump, seçim sonuçlarını tanıdığını belirten açıklamalarda bulundu.

Trump, açıklamasında ilk kez 20 Ocak Perşembe günü görevden ayrılacağını belirtirken, düzenli bir yetki devri sözü verdi.

Trump’ın açıklamasında “Seçim sonucuna tamamen katılmamama ve gerçeklerin beni göstermesine rağmen, yine de 20 Ocak’ta düzenli bir geçiş olacak” ifadelerini kullandı.

Daha önceki iddialarına devam eden Trump şunları kaydetti:

“Her zaman sadece yasal oyların sayılmasını sağlamak için mücadelemize devam edeceğimizi söylemiştim. Bu, başkanlık tarihindeki en büyük ilk dönemin sonunu temsil etse de, ‘Amerika’yı Yeniden Büyük Yapma’ mücadelemizin yalnızca başlangıcı.”

https://www.turkishjournal.com/2021/01/06/washingtonda-baskan-trump-destekli-kaos-trump-taraftarlari-kongreyi-basti-bir-kadin-vurularak-hayatini-kaybetti/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler