4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Türk Büyükelçinin Gözünden Suriye

Mutlaka Oku

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Dışişleri Bakanlığının önemli diplomatlarından ve yakın zamanda emekli olan Büyükelçi Ömer Önhon’nun “Büyükelçi Gözünden Suriye”adlı kitabı yayınlandı.

Büyükelçinin kitabında, Suriye’yi savaşa sürükleyen süreç, Arap Baharı, Esad rejiminin Türkiye’ye bakışı, 6.5 milyon Suriyelinin Türkiyeye kaçışı, Suriye’de Müslüman Kardeşlerin rolü olmak üzere birçok bilinmeyen bulunuyor.

Kriz döneminde dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Esad arasındaki 7 saate yakın görüşmenin perde arkasından, ülkedeki Kürtlerin Türkiye’ye karşı pozisyonu ne olduğunu Büyükelçi Önhon kitabında yer vermiş.
27 Mart 2012’de Büyükelçiliğimizin kapısını kilitleyen Türkiye’nin  Şam’daki son Büyükelçisi Önhon’un anı ve değerlendirmeleri bu önemli kitapta bulabilirsiniz. Kitap D&R, Nezih kitabevi dahil birçok yerde satılmaya başlandı.

Büyükelçi Önhon’nun ABD-Türkiye ilişkilerindeki gözlemleri

Önhon, ABD’nin Suriye krizindeki en büyük üç hatasını şöyle sıralıyor:
Hamlelerinde gecikti, NATO üyesi olmasına rağmen YPG/YPD ile çalıştı, Sorunun kaynağına inemedi.

Büyükelçi Ömer Önhon, Türkiye ile ABD’nin Suriye’de anlaşma konusunda öncelikle s  güven ilişkisinin tesis edilmesi gerektiğine inanıyor.

Ömer Önhon Kimdir?

Kingston Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. 1985 yılından itibaren Dışişleri Bakanlığında çeşitli görevler üstlenmiştir. 2002-2006 yıllarında New York Başkonsolosluğu, 2006-2007 yıllarında Ortadoğu Dairesi Başkanlığı, 2007-2009 yıllarında Ortadoğu Genel Müdür yardımcısı, 2009-2012 yıllarında Şam Büyükelçisi olmuştur. 2012 yılında Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye ile ilişkilerin gerginleşmesi üzerine merkeze dönmüş, 2012 yılı sonu itibarıyla Ortadoğu’dan sorumlu Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılığı görevini yürütmekte olup 14 Ağustos 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Büyükelçiler Kararnamesi ile İspanya Büyükelçiliğine atanmış ve 6 Eylül 2014 – 8 Ocak 2019 tarihlerinde görev yapmıştır. 2019-2021 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. 19 Nisan 2020 tarihi itibarıyla kendi isteği ile emekli olmuştur. Ankara Politikalar Merkezinde aktif yöneticiliği bulunmaktadır.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler