28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Rusya cevap verdi: “Benzeri görülmemiş bir provokasyon, İngiltere cepheleşmeyi seçti”

Mutlaka Oku

– Rusya İngiltere’nin casusluk ve sınırdışı kararına cevap verdi: “Benzeri görülmemiş bir provokasyon, İngiltere cepheleşmeyi seçti”

LONDRA (TURKISH JOURNAL) – İngiltere Başbakanı Theresa May’in eski Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yuliya’nın İngiltere’nin Salisbury kentinde, sinir gazıyla zehirlenmesi nedeniyle aldığı tedbirlere cevap veren Rusya, İngiltere’nin cepheleşmeyi seçtiğini bildirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İngiltere’nin casusluk ve zehirleme iddialarına ve bu iddialar nedeniyle aldığı tedbirlere yanıt verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Salisbury’deki olayla ilgili Londra’nın Moskova’yla cepheleşmeyi seçtiğini kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, May’in Rusya’nın Skripal ve kızının zehirlenmesi olayında dahli olduğunun gerçekli olmadığını ve “gerçekçi olmayan bahanelerle aldığı Moskova’yı ‘cezalandırma’ tedbirlerini ‘benzeri görülmemiş seviyede bir provokasyon'” olduğu belirtildi.

Bakanlık ayrıca, İngiltere’nin attığı bu adımının, iki ülke arasındaki normal diyaloğun temellerini yıktığını ifade etti.

İngiltere, eski casus Sergey Skripal ve kızı Yulia’nın Salisbury’de Rus yapımı sinir gazıyla zehirlendiğini açıklamış ve 23 Rus diplomatı için sınır dışı etme kararı başta olmak üzere bir takım tedbiler aldığını açıklamıştı.

ABD’nin İngiltere’yi destekleyen açıklamasından sonra Fransa da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Fransa hükümet sözcülüğü, İngiltere’nin stratejik ve tarihi bir müttefik olduğunu hatırlatarak, Skripal olayının oldukça ciddi bir mesele olduğunu bildirdi.

http://www.turkishjournal.com/2018/03/14/ingiltere-rus-diplomatlari-sinir-disi-ediyor/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler