8.7 C
New York kenti
Perşembe, Kasım 30, 2023

Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu

Mutlaka Oku

New York’taki Columbia üniversitesi tarafından organize edilen, gazetecilik, edebiyat ve müzik alanında ABD’nin ve dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer ödülleri sahiplerini buldu.

New York Times’in doğal ağırlığının yanında, bu yıl ödüller, Huffington Post ve Politico gibi yeni medya organlarının gittikçe daha fazla güç kazandığına işaret etti.

Bu yıl tarih dalında Pulitzer ödülünü, Amerikalı profesör Manning Marable’ın yayımlanmasını görmeye ömrü yetmeyen çalışması ”Malcolm X: A Life of Reinvention”ı, drama dalında Quiara Alegria Hudes’un kaleme aldığı, Irak’ta görev yapan bir savaş gazisini konu alan ”Water by the Spoonful” oyunu aldı.

Biyografi dalında Pulitzer ödülüne John Lewis Gaddis’in ”George F. Kennan: An American Life”ı layık görülürken, şiir ödülünü Tracy K. Smith’in ”Life on Mars”ı kazandı.

Kurgusal olmayan düz yazı türünde Pulitzer ödülü, Stephen Greenblatt’ın ”The Swerve: How the World Became Modern”ine, müzik ödülü Kevin Puts’un ”Silent Night: Opera in Two Acts”ine verildi.

35 yıldır ilk kez bu yıl, roman dalında Pulitzer ödülü kazanan olmadı.

Gazetecilik kategorisinde 5 ayrı dalda Pulitzer ödülü kazananlar ise şöyle sıralanıyor;

Kamu Hizmeti: The Philadelphia Inquirer.

Sıcak Gelişme Haberciliği: The Tuscaloosa (Ala.) Haber personeli.

Araştırmacı Gazetecilik: Associated Press ajansından Matt Apuzzo, Adam Goldman, Eileen Sullivan ve Chris Hawley ile Seattle Times’tan Michael J. Berens ve Ken Armstrong.

Aydınlatıcı Gazetecilik: New York Times’tan David Kocieniewski.

Yerel Gazetecilik: Sara Ganim ve The Patriot-News Staff’ın üyeleri.

Pulitzer Ödülleri

21 kategoride verilen Pulitzer Ödülleri, bağımsız bir kurul tarafından seçilmektedir.

1917 yılında Joseph Pulitzer adlı Macar asıllı ABD’li bir gazeteci tarafından kuruldu. İlk ödüller, 4 Haziran 1917’de verilmişti. Ödüllerden 20 tanesinin değeri 10000 dolar karşılığı nakit para ve bir sertifikadır.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler