28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

New York’ta Filistinli’ler Nakba için toplandı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Dilek Kaya – Cumartesi günü Brooklyn, Bay Ridge bölgesinde, New York ve çevre eyaletlerde yaşayan Filistinliler Nakba (Felaket) gününün 75. yılı anısına toplandı. Gösteriye katılan Filistinliler, İsrail’in 1948 yılında bağımsızlık ilan etmesiyle başlayan süreçte yaşanan zorlukları anmak ve Filistin halkının acılarını paylaşmak için bir araya geldiler.

Bir araya gelen toplulukta, Filistinli aktivistler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve destekçileri yer aldı. İsrail’in Filistin halkına yönelik işgal politikalarını protesto ettiler. Yapılan konuşmalarda özellikle bir gün yeniden Filistin topraklarına özgürlüğün hakim olacağını ve evlerine geri döneceklerine dair umutlarının her zaman olduğunu belirttiler.

Nakba günü, İsrail’in bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, yüz binlerce Filistinlinin topraklarından ve evlerinden zorla çıkarıldığı, yüz binlercesinin de öldürüldüğü bir dönemi anlatır. Bu olay, Filistinliler için hala acı verici bir anıdır ve dünya genelinde Filistin destekçilerinin ortaklaşa düzenlediği anmalarla hatırlanır.

Toplantıya katılanlar, İsrail hükümetinin Filistinlilere yönelik baskılarını protesto etmek için “Filistin özgürdür” ve “İsrail işgal altında olan topraklarımızdan çekilmelidir” “Adalet yoksa Barış yok” şeklinde sloganlar attılar.

Protestoya destek vermek amacıyla pankart açan bir grup yahudi, Filistin topraklarında yapılan zulümlere kendilerinin de karşı olduklarını belirterek, farkındalık yaratmak için bu gösteriye katıldıklarını belirttiler. Protesto, katılımcıların yürüyüşünün ardından barışcıl bir şekilde sona erdi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

- Advertisement -

Son Eklenenler