28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

New York’ta artan mülteci sorunun masum yüzü: Çocuklar

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Dilek Kaya – New York, son dönemde artan mülteci sorunuyla karşı karşıya. Her gün sınırdan daha fazla mülteci New York’a gönderiliyor ve bu mülteciler büyük bir barınma sorunuyla başbaşa.

Fotoğraf : Dilek Kaya

Yetişkinler bu süreci sokakta kendi başlarına kalarak geçiştirmeye çalışsa da çocuklar durumla ilgili daha büyük sağlık sorunları ve psikolojik travma ile karşı karşıya. Her köşe başında olanlardan habersiz bir şekilde oynayan mülteci çocuklar göze çarpmakta. Aileler yaşadıkları çaresizliği bir nebze olsun çocuklara hissettirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kimisi Afrika’nın çeşitli bölgelerinden kimisi de Venezuella gibi ağır ekonomik krizle boğuşan ülkelerden gelen gruplar bir arada tutunmaya çalışıyor.

New York Belediye Başkanı Eric Adams ve New York Valisi Kathy Hochul, artan sığınmacı sorununa ilişkin bir çözüm arama konusunda ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladılar. Ancak şu anda mevcut olan koşulların değişmesine yönelik somut bir adım bulunmuyor. 

Sadece Manhattan’da değil New York’un farklı bölgelerinde de yoğunlaşan sığınmacılar, konaklama başta olmak üzere yeme-içme gibi sorunlarla da karşı karşıyalar. Teksas Valisinin son dönemde gelen tüm mültecileri kendi eyaletinden göndermek suretiyle başka eyaletlere sevkini hızlandırması tüm eyaletlerdeki durumu daha da zorlaştırmaya başladı. Özellikle New York’lular artan bu mülteci sorunu sebebiyle hem yaşanan drama üzülürken hem de artan suç oranları ile ilgili olarak son yaşanan problemleri neden olarak görüyorlar.

Dünyanın her ülkesinden bir umut yolculuğu olarak başladıkları bu sığınma talebinin şu anda bir insanlık dramına dönüşmesi, mültecilerde ciddi bir psikolojik kaygı durumu oluşturuyor. Özellikle çocukların yaşadığı sıkıntılar sebebiyle uzman görüşü almak için Turkish Journal olarak bağlantıya geçtiğimiz Çocuk Psikiyatristi Claudio Vasquez; “Çoğunlukla Orta ve Güney Amerika bölgelerinden gelen sığınmacılar çok fazla. Çocuklar, yalnızca mevcut durumları nedeniyle değil, aynı zamanda kendi ülkelerindeki baskıcı, sürdürülemez durumlarından dolayı da ciddi sorunlar yaşamaktalar. Özellikle çeteler, açlık, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı, cehalet, ırkçılık ve birçok durumda cinsel ve fiziksel istismar gibi bir çok faktör yüzünden ülkelerinden kaçmak zorunda kaldıkları için kronik olarak travma yaşıyorlar. Ve ne yazık ki, ABD’de sağcı bir öfke dalgasının hakim olduğu siyasi bir dönemdeyiz. Amerika tarihinde daima göçmen karşıtı duygular bu ülkenin bir parçası olmuştur. Unutmayın, son aylarda gelen büyük bir göç dalgası var, bence ailelere yardım etmede Amerika devletinin iyi niyeti var, onlara hizmetleri organize etmeleri için zaman vermeliyiz.” dedi.

Mülteci sorununa çözüm önerileri

New York’un artan mülteci sorununa çözüm olarak birçok öneri getiriliyor. Bu önerilerden bazıları şunlar:

– Daha fazla barınma yeri inşa etmek

– Mültecilere daha fazla iş ve eğitim fırsatı sunmak

– Mültecilere dil ve kültür eğitimi vermek

– Mültecilere psikolojik destek vermek

– Mültecilerle yerel topluluk arasında köprü kurmak

Bu önerilerin hayata geçirilmesi, mülteci sorununun çözümüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülüyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler