12.1 C
New York kenti
Cumartesi, Aralık 2, 2023

New York Moda Haftası 2022 Sonbahar/Kış’ta neler öne çıktı?

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Selcuk Acar – New York Moda Haftası (NYFW) Sonbahar/Kış 2022 şovları sona ererken, bu sezon eğlenceli süslemeler, fiyonklar, pelerinler, kristaller ve canlı renkler öne çıktı.

Dünya modasının Sonbahar 2022 gösterilerinin ilk partisi bu hafta New York’ta sona erdi ve şehrin en hareketli tasarımcıları pandamı tedbirleri altında yeni ürünlerini sergilerken, sahne arkası ekipleri de aynı şekilde tasarımcılar gibi yaratıcı ve ilham verici çalışma içine girerek becerilerini sergilediler.

Tasarımcılar, etkileyici, beli saran kemerlerle hacimli etekler, pelerinler ve kalın blazerler gibi sonbaharın vazgeçilmez parçalarını fiziki olarak podyumlara taşıyarak modaseverlere sundular. Bir çok tasarımcı da önceki sezonda olduğu gibi yeni kreasyonunu internet üzerinden dijital ortamda gerçekleştirdi.

Oscar de la Renta başta olmak üzere, “Greedilous by Tilda” gibi bir çok 2022 Sonbahar koleksiyonunda fazla bir şekilde parlak renkler göze batarken, Carolina Herrera’nın sonbahar koleksiyonu adeta bir tasarım ve terzilik coşkusu olarak dikkat çekti. Örgü ve dantelli tasarımlarıyla tanınan Frederick Anderson, bu sezonki defilesinde de modaseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Amacı Asya’dan gelen genç tasarımcıları keşfetmek ve yetiştirmek olan, Vantan ve PARCO tarafından organize edilen Asya Moda Koleksiyonu (Asia Fashion Collection) defilesinde ise, Yuuna Ichikawa, Kotono Fukazawa, Gelanda Garcia, Sung Ju Lee, Nodoka Sugauchi, Akiho Ka, Yu Nung Hsieh, Ming Jo Hsieh gibi tasarımcılar koleksiyonlarını sergilediler.

Goldenhorn Agency, Turkishjournal

Siyah Güzeldir (“Black is Beautiful Collection”) koleksiyonunu ile Christian Siriano’nun defilesi renkli ve ünlü katılımcılarıyla dikkat çeken defileler arasında yer aldı. Christian Siriano’daki kıvırcık saç ve Christian Cowan’daki 90’lı ve 2000’li yıllar nostaljisi gibi görüldü.

New York’ta “Gecenin hayatının kraliçesi” olarak bilinen Susanne Bartsch, Bartschland koleksiyonunu haftanın ilk gününde Sony Hall’daki Runway 7’de defilelerinde görücüye çıktı. Büyük bir kalabalığın izlediği defilelerde Casey Caldwell, Dope Tavio, Guvanch, Jessica Jade, Kim Mesches ve Sho Konishi gibi modacıların tasarımları sergilendi.

Türk asıllı tasarımcı Guvanch’ın defilesinde podyuma çıkan engelli manken performansıyla büyük alkış topladı.

Goldenhorn Agency, Turkishjournal

Sony Hall’daki Runway 7’in Prodüksiyon Direktörü Gürcistanlı Dimitri Manuel anavatanından Gürcü folklor grubu Pesvebi’nin podyuma çıkararak Kavkaz bölge danslarıyla defilelere renk katarak büyük alkış topladılar.

New York Moda Haftası’nı, Lexington Cephaneliği’nde (Armory) düzenlediği defileyle Marc Jacobs kapattı.

Latin Amerika Moda Tasarımcıları (FDLA) da, düzenlediği defilelerle New York Moda Haftası’nda öne çıktı. Düzenlenen 7 ayrı defilede Latin moda dünyasının yükselen tasarımcılarının kreasyonları sergilendi.

Modacılarda Andre Leon Talley ilhamı

Bu yılki defilelerde, pelerinler neredeyse hemen tüm defilerlerde dikkat çekmesi, 18 Ocak’ta hayatını kaybeden, davetlerde veya defilelerde giydiği pelerinleriyle öne çıkan uluslararası moda ikonu Andre Leon Talley’i hatırlattı.

Mavi Ceket Moda Defilesi

Hafta çerçevesinde daha önceki yıllarda olduğu gibi kanserle mücadele amacıyla 17 Şubat’ta düzenlenen Mavi Jacket Moda Defilesi’nde (Blue Jacket Fashion Show) bu yıl da biri birinden ünlü isim katıladı. Bir çok ünlü modacılar tasarımlarıyla ve moda dünyasının, sanat ve televizyon dünyasının tanınmış isimleri de defilede podyuma çıkarak veya izleyici olarak etkinliğe destek verdiler. Daha önceki yıllarda, ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün manken olarak podyuma çıktığı etkinliğe bu yıl ünlü moda ikonu haline gelen Anna Vintour da mavi uzun deri montuyla katıldı. Defilede kreasyonunu sergileyen isimler arasında ünlü Amerikalı modacı Frederick Anderson da yer aldı.

Moda ikonu Andre Leon Talley de 2021’deki Mavi Ceket Moda Defilesi’ne mavi peleriniyle katılmıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler