23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

Meksika’daki Türkler

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Yakın zamanda Meksika’dan ABD’ye kaçak göçmen sayısında artış olduğunu biliyoruz. Hatta Biden yönetime gelmesinden bugüne toplam 2 milyon kişinin ABD’nin güney sınırından geçtiği ve büyük kısmının yakalandığı biliniyor. Peki Meksika’dan ABD’ye geçmeye çalışan Türkler var mı? Meksika’da Türklerin varlığı ve neler yaptıklarını araştırdık.

Meksika’da yaşayan başarılı iş adamlarından Nurhan Korkut sorularımızı cevapladı.

Ne zaman Meksika’ya geldiniz? Meksika’daki Türklerin durumu anlatır mısınız? Neler yapıyorlar?

Ben Meksika’ya 2011 yılında geldim.Ben de Türkiyeden gümüş takı getirip burda satıyorum ve Türkiye için ürün satıyorum (Meksika Kahvesi, Meksikan vanilya, makarnalık buğday gibi ürünler). İlk geldiğim zamanlarda burdaki Türklerin sayısı çok azdı, tahminen máksimum 40 -50 kişi idi.  2021 yılına geldiğimizde bu sayının 1900 ile 2000 arasında olduğu söyleniyor. Bununla birlikte buraya gelen Türklerin %90’ı yabancı eş ile evlilik yapanlar .

Son yıllarda sayının artmasındaki etken Türk firmalarının irili ufaklı fabrika ve yeni işyeri açmaları ile beraber Türk TV dizileri, Acun medyanın bu bölgede yerleşik olması ve Azteca Tv ile beraber programlar yapmaları ile bir hareketlilik oluşmaya başladı.  Bunun yanında ülkenin uluslararası otomotiv devlerine ev sahipliği yapması nedeniyle mühendis Türklerde geliyor tabiki ( Volkswagen Audi, Mercedes Nissan etc) Türklerin burda temsili çok iyi oluyor, eskisine nazaran, özellikle büyükelçimiz çok çalışkan ve başarılı. Bunun yanında TİKA Mexico ve yeni açılan Yunus Emre Enstitüsü’nün faaliyetleri halk arasında bir samimiyet yaratıyor.

Meksika halkı Türkleri seviyor ve Kabul ediyorlar. Irkçılık ve herhangi bir dışlama yok genelde Avrupa’nın aksine daha çok saygı var ve işin ilginç yanı bizi ilk saygın ülke  olarak görüyorlar.

Meksika’daki Mafyalar ve etkisi büyük olduğunu biliyoruz. Güçleri hala var mı?

Ülkenin kuzeyi Sinaloa Michigan, Tijuana ve Guadalajara eyaletleri büyüyen ve güçlenen kartellerin etkisinde, Meksika başkanı bunlarla savaşma yerine yol veriyor.  CJNG Cartel Jalisco Nuevo Generation büyük kartellerin birleşmesiyle oluşuyor ve Chapo Guzman ailesi nin kontrolünde olduğu belirtiliyor .Geçen yıllarda Chapo Guzmanın oğlu tutuklandı fakat elemanları karakolu basıp devletin elinden geri aldılar.

Meksika’ya göç durumu ve Türklerin durumu şuanda nedir?

Ülkeye girenlerin çoğu güneyden Chiapas eyaletinde oluyor ve şu an binlerce mülteci kervan şeklinde tüm şehirlerde sorun olarak kuzeye gidiyor. Bunların çoğu geçtikten sonra tren yoluyla otobüslerle veya yürüyerek kuzeye gidiyor.

Gelen ülkelerin başında Guatemala, Honduras, Venezuela, El Salvador, Ekvator gibi faquir latín ülkeleri var ve hepsi kuzeyde genelde Tijuana ve sinir eyaletlerinde toplanıyorlar.

Meksika’ya Türklerin tek girebileceği nokta Cancun havaalanı ve Mexico city havaalanı, THY ve diğer havayolu şirketleri ile buraya kadar gelebilir sonra içerde aktarma yapabiliyorlar.  Umumi pasaportlu Türklere vize alınabiliyor ve  bunun süresi 90 veya 180 gün oluyor.  Fakat havaalanı polisi son zamanlarda sizi geri gönderebiliyor. Bu nedenle birçok Türk sınır dışı edildiği bilgisi bize de geliyor. Bununla birlikte tabii bazı Türklerin de hatası var dil sorunu nedeni ile niye geldiğini otelde mi yada arkadaşını mı ziyaret edeceğini açıklayamayanlar yüzünden problem yaşayabiliyorlar. Bunlar son bir yılda olmaya başladı daha önce olmuyordu.

Bunun yanında Türk topluluğu burda kanunlara uyumlu ve suçlara karışmıyorlar,

Bunun yanında, kolombiyalıların, Kübalıların Venezuellalıların birçok suç olayını görüyoruz. Ayrıca,Türklerden sınırı geçerken yakalanan veya bunların içine karışmış insanımız bulunmuyor.  Eğer Türkiyeden geldiyseniz ve sınırı geçmek isterseniz iki yolunuz var ya havayolu ile yada otobüs yolculuğu ile. Bu yönde oluşmuş bir organizasyon yok ve ispanyolca bilmiyorsanız ve kuzeye doğru giderseniz soyulma dahil birçok tehlike ile karşılaşırsınız, ayrıca bu mülteci kervanının içine girmeniz sizin için çok tehlikeli. Bunun yanında Türk karteli ile CJNG arasında youtube da videolarda birbirlerine destek mesajları göndermektedir

ABD’ye kaçak girmek için Türkler nasıl bir çaba içindeler?

CJNG yani Kartel jalisco Nuevo Generationla bağlantıya girip 3000 ile 10000 dolar arası verip Tijuana üzerinden  ABD ye geçmeye çalışan Türkler varmış. Bu şekilde duyum alıyoruz. Kartel sizi geçiş bölgesine kadar getiriyor ve oradan kendiniz giriyorsunuz.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler