2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Kuzey ile Güney Kore arasında tarihi barış adımı

Mutlaka Oku

NEW YORK – Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, 1953’te Kore Savaşı’nın sona ermesinden bu yana Güney Kore’ye ayak basan ilk Kuzey Kore lideri olarak komşusuyla ilişkilerde “yeni bir tarih” sözü verdi.

Kore yarımadasında tarihi buluşmada, Kuzey Kore lideri Kim ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, iki ülke arasında Panmunjom Ateşkes Köyü’ndebir araya geldi.

1953 Kore Savaşı’ndan bu yana Güney Kore topraklarına geçen ilk Kuzey Kore lideri olan Kim, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon ile gerçekleştirdiği tarihi görüşme için geldiği ara bölgede resmi törenle karşılandı. İki liderin gerçekleştirdiği toplantı ayrıca, iki ülke arasında, 2000’de ve 2007’de gerçekleştirilen toplantının ardından üçüncü zirve oldu.

İki liderin birlikte ağaç diktiği törene, Kuzey Kore lideri Kim’in aracıyla gelişi sırasında, 12 yakın korumasının aracın etrafında koşarak aracı takibi, ilginç görüntü oluştururuken, zirveyle ilgili en akılda kalan sahneyi oluşturdu.

Tarihi buluşmanın gündeminde Kuzey Kore’nin nükleer silah programı ve iki ülke arasındaki ilişkiler yer aldı.

Görüşmelerin başında Güney Kore lideri Moon da yaptığı açıklamada, “Kim aradaki askeri tarafsız bölgeyi geçmesiyle, Panmunjom bölünmenin değil, barışın sembolü oldu” ifadesini kullanırken, Kuzey Kore lideri Kim de görüşmelerden “olumlu sonuçlar” alınmasını umduğunu ve “Kayda değer bir uzlaşmaya varabiliriz ama önemli olan bunun hayata geçirilmesidir. Aksi takdirde halklarımızı hayal kırıklığına uğratırız” ifadelerini dile getirdi.

Beyaz Saray Kore Zirvesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada, “Görüşmelerin bütün Kore Yarımadası’na barış ve refah dolu bir gelecek sağlayacağı yönünde ilerleyeceği konusunda ümitliyiz” ifadesi kullanıldı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler