Ana Sayfa Amerika Kanada Başbakanı Trudeau, Dünya Hukuk Kongresi kapsamında Guterres ile görüştü

Kanada Başbakanı Trudeau, Dünya Hukuk Kongresi kapsamında Guterres ile görüştü

0
288

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL)- Dilek Kaya – Kanada Başbakanı Justin Trudeau, bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentindeki Dünya Hukuk Kongresi kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres ile bir araya geldi.

Fotoğraf : Dilek Kaya

İki lider görüşmesinde, önümüzdeki BM Genel Kurulu (UNGA) için ortak öncelikleri ele aldı. Başbakan Trudeau, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SDG) ulaşmak için sürekli uluslararası işbirliğinin önemini vurgulayarak, iklim, biyoçeşitlilik ve kalkınma finansmanına erişimi geliştirmek için uluslararası finans kurumlarında reform yapılmasının gerekliliğini belirtti.

Liderler, Genel Sekreter’in Temmuz ayındaki Haiti ziyareti hakkında konuşarak, ülkedeki siyasi, güvenlik ve insani krizlerle ilgili endişelerini dile getirdi. Başbakan Trudeau, Haiti liderliğinde bir çözüme destek verdiğini yineleyip, Kanada’nın, Haiti Ulusal Polisini destekleme gibi gelişmiş uluslararası yardım koordinasyonunda liderlik rolüne vurgu yaptı.

Karadeniz Tahıl Girişimi Vurgusu

Görüşmede liderler ayrıca, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sonlandırma kararını ve bu kararın özellikle savunmasız nüfuslar arasında küresel gıda güvenliği üzerindeki potansiyel etkilerini konuştu. Başbakan, Rusya’nın Ukrayna’yı yasadışı ve haksız işgalini kınadı ve çatışmanın küresel etkilerini önemle vurguladı.

Başbakan Trudeau ve Genel Sekreter Guterres, Eylül ayında New York’ta düzenlenecek olan BM Genel Kurulu ve 2023 BM SDG Zirvesi’ne kadar ortak öneme sahip konularda yakın temas halinde kalmak konusunda anlaştılar.

Yazar

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz