6.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Biden’dan kadınlara önemli görevler, İç Güvenlik Bakanlığına ilk Latin kökenli aday

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 46. ABD Başkanı Joe Biden’in kabinesine, İç Güvenik Bakanlığına ilk Latin kökenli aday Alejandro Mayorkas’u aday gösterirken, Hazine Bakanlığı’na bu göreve gelecek ilk kadın aday Janet Yellen’i, BM Daimi Temsicliğine siyahi Amerikalı kadın aday Linda Thomas-Greenfield’ı ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne de kadın aday Avril Haines’i seçtiği bildirildi.

Seçilmiş Başkan Biden, Beyaz Saray Genel Sekreterliği, Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvnelik Danışmanlığı gibi önemli görevlere atanacak isimleri belirledikten sonra, kabinesini şekillendirmeye devam ediyor.

İlk Latin kökenli İç Güvenlik Bakanı

20 Ocak’tan itibaren birlikte çalışacağı tüm kabinesini yarın açıklaması beklenen Biden’ın, İç Güvenlik Bakanlığına da Obama döneminde eski İç Güvenlik Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan ilk Latin kökenli aday Mayorkas’u seçtiği bildirildi.

Kadınlara önemli görevler

Biden’in kabinesinde, Ulusal İstihbarat Direktörlüğüne de eski Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı ve eski CIA Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan kadın adaylardan biri olan Avril Haines’i seçtiği belirtildi.

Biden’in Maliye Bakanlığı görevine ise ABD Merkez Bankası (FED) başkanlığı yapmış olan Janet Yellen’i aday gösterirken, Yelen bu göreve gelen ilk kadın bakan olacak.

Biden’ın diplomaside, Dışişleri Bakanı’ndan sonra en üst görevlerden biri olan BM Daimi Temsicliği görevi için ise siyahi Amerikalı, Afrika ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Linda Thomas-Greenfield’ı düşündüğü belirtildi.

Thomas-Greenfield’in ABD’nin BM Daimi Temsilciliği adaylığının Senato’da onaylanmasıyla, BM’nin kurulduğundan bugüne BM Güvenlik Konseyi’nde ülkesini temsil eden 23. kadın BM Daimi Temsilcisi olacak.

Eski bakan Kerry, İklim Değişimi Özel Temsilcisi

Biden’in, Obama döneminde birlikte çalıştığı, eski Dışişleri Bakanı John Kerry’i de çok önem verdiği ilkim değişiminden sorumlu özel temsilci olarak atayacağı bildirildi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler