28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Elon Musk ‘xAI’ yapay zeka şirketi kurdu

Mutlaka Oku

Elon Musk, Tesla ve SpaceX’in CEO’su, yeni bir yapay zeka şirketi olan xAI’yi kurduğunu duyurdu.

xAI’nın amacının “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğu belirtildi.

xAI ekibi, Musk tarafından yönetiliyor ve daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesi gibi şirketlerde çalışmış üyelerden oluşuyor.

Açıklamada, ekip üyelerinin yapay zeka alanında yaygın olarak kullanılan yöntemlere katkı sağladığı, yenilikçi analiz tekniklerini kullanıma sunduğu ve önemli keşiflerin geliştirilmesine öncülük ettiği ifade edildi.

xAI, X Corp’tan ayrı bir şirket olmasına rağmen, X (Twitter), Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışarak misyonuna doğru ilerlemeyi hedefliyor.

Elon Musk, mart ayında, yapay zeka robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilene ve bağımsız uzmanlar tarafından denetim yapılana kadar ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep eden açık bir mektubu imzalayan binlerce kişi arasında yer aldı.

Musk, nisanda da Microsoft ve Google’ın geliştirdiği yapay zeka sohbet robotlarına meydan okumak amacıyla “TruthGPT” adlı bir platformu başlatacağını açıkladı. (AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler