28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

COVID-19, caz dünyasının efsanelerinin de hayatını kaybetmesine neden oldu

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de rekor can kayıplarının yaşanmasına neden olan yeni tip coronavirüsü COVID-19, geçen hafta caz dünyasının efsanevi müzisyenlerinden üç ismin hayatını kaybetmesine yol açtı.

ABD’nin dünyaca ünlü efsane cazcıları, trompetçi Wallace Roney (59) salı günü New Jersey’de, piyanist ve eğitimci Ellis Marsalis Jr. (85) çarşamba günü New Orleans’da ve gitarist Bucky Pizzarelli (94) de çarşamba günü New Jersey’de coronavirüs salgınından dolayı hayatını kaybetti.

Piyanodaki yetenekleriyle bilinen ve 15’ten fazla albüme sahip, modern cazın yükselen figürü Marsalis, aynı zamanda, dünyaca ünlü Türk müzik adamı Ahmet Ertegün adına bir salon ve özel bir bölümü olan New York’taki Lincoln Center Caz’ın sanat yönetmeni, ünlü trompetçi Wynton Marsalis’in babasıydı.

New Jersey Paterson’daki St. Joseph Üniversitesi Tıp Merkezi’nde hayatını kaybeden Grammy ödüllü Roney’in ise 20 albümü bulunuyor.

1970’lerde New York caz sahnesinin önde gelen gitaristi Pizzarelli de, ritim gitarındaki ustalığı kadar, solist yeteneğiyle de öne çıkan usta bir cazcı olarak biliniyordu.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler