4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

BM’nin Kıbrıs memnuniyeti

Mutlaka Oku

Ali Cınar, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs görüşmelerindeki en son durumdan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

BM Genel Sekreterlik sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ban Ki-moon’un, ”Kıbrıs Rum lideri Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Lideri Derviş Eroğlu tarafından oluşturulan ortak komitenin ve kapsamlı çözümü ulaşmayı amaçlayan tam teşekküllü müzakerelerin ortak bir tebliğle sonuçlanmasını memuniyetle karşıladığı” bildirdi.
BM Genel Sekreteri Ban açıklamasında, ”liderleri, geçen aylarda ortak prensipler ve yenilenen görüşmeler için temel değer ifade eden görüşmeleri sürdürme bağlılıklarını gösterdiklerinden ve zor bir iş yaptıklarından dolayı övdüğü”nü ifade etti.
Müzakerlerin ulaştığı en son noktada, Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın atandığı tarih olan Eylül 2008 yılından itibaren  ”vazgeçilmez rol” oynadığını vurgulayan Ban, Downer’ın kendisine, ”ortak komitenin başarıya ulaştığını ve özel danışman olarak yeni bir pozisyon alma kararına vardığını” bildirdiğini kaydetti.
 Downer’a, gelecekteki çalışmalarında başarılarının devamını dileyen Ban, ”kendisine, geçen 5 buçuk yıl içindeki azim ve bağlılığı için içtenlikle teşekkür” ettiğini bildirdi.
Ban, BM’nin, Rumların ve Türklerin onlarca yıl ayrı kalan adayı birleştirecek çabalarını desteklediğini belirterek, ” ben şahsen bu çabalara olan bağlılığımızı taahhüd ediyorum” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler