28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

BM Özel Temsilcisi’nden Myanmar’a Yeni Yılda ateşkes çağrısı

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Elçisi Noeleen Heyzer, pazartesi günü yaptığı  açıklamada Kayin eyaleti ve diğer bölgelerde artan ve çoğu güvenlik ve insani yardım sebebiyle ülkeden kaçan binlerce sivili yerinden eden şiddet olaylarından derin endişe duyduğunu dile getirdi. Myanmar’da ordunun şubatta yönetimi ele geçirmesinden bu yana protestolar düzenleniyor, güvenlik güçleri ise gösterilere sert müdahale ediyor.

Silahları susturun!

Basında çıkan haberlere göre bazı cunta karşıtları silahlandı ve bunların bazıları da kendi kaderini tayin hakkı için savaşan etnik azınlık grupları ile iş birliği yapmaya başladı.Heyzer, “Myanmar halkı yeterince acı çekti ve sosyoekonomik durum ve insani yardım ihtiyacı COVID-19 salgını sebebiyle şiddetli bir artış gösterdi diyerek, kendi halkına acı çektirenler silahlarını susturmalı ve yardıma muhtaç insanları korumalı. Myanmar’ın çocuklarının geleceği buna bağlı.” dedi.

Barışçıl çözüm arayışı

Özel Temsilci, BM Güvenlik Konseyi’nin tüm taraflara yaptığı itidal ve halkın çıkarına olacak barışçıl bir çözüm arayışı çağrısını yineledi.  

BM Genel Sekreteri António Guterres, Heyzer’i Ekim’de Myanmar Özel Temsilcisi olarak atadı.  Kendisinden önce Nisan 2018’e kadar bu görevi Christine Shraner Burgener yürüttü.

Heyzer, bu ay başında göreve geldiğinden beri Myanmar liderliğinde yürütülecek bir süreci destekleme görüşünde olan tüm paydaşlar ile aktif olarak görüştüğünü söyledi.

Sivillerin korunması

Griffiths, hem Myanmar ordusuna hem de silahlı gruplara sivillerin korunması için gerekli tüm önlemleri alma çağrısı yaptı.   

“Myanmar’da milyonlarca kişi hala insani yardıma muhtaç” dedi ve BM ve insani yardım ortaklarının ülke genelinde yardım sağlama konusunda hala kararlı olduğunu ekledi. BM, Şubat’ta yapılan askeri darbeden sonra Myanmar’daki gelişmeleri gözlemlemeye devam ediyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler