4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Azerbaycan stratejik konumdaki Şuşa’yı işgalden kurtardı

Mutlaka Oku

BAKÜ – Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 28 yıldır işgal altında bulunan stratejik konumdaki Şuşa’nın Ermenistan’ın işgalinden kurtarıldığı bildirdi.

Askergi üniforma giyerek eşi Mihriban Aliyeva ile birlikte merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ardından Bakü Şehitler Hıyabanını ziyaret eden İlham Aliyev, burada yaptığı ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında, 1992’de Ermenistan tarafından işgal edilen Şuşa’nın işgalden kurtarıldığının müjdesini verdi.

“28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak”

Açıklamasında bu günün Azerbaycan tarihinde önemli bir gün olarak kalacağını vurgulayan Aliyev şu ifadeleri kullandı:

“Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde özel yeri var. Şuşa sadece Azerbaycan’ın değil tüm Kafkasya’nın incisidir. 28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak”

“Hala işgal altında topraklar var, çatışmalar sürüyor”

Ulusa seslenişinde Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda 200’den fazla kent merkezi, kasaba ve köyü işgalden kurtardığını hatırlatan Aliyev, konuşmasına şöyle devam etti:

“Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Hala işgal altında topraklar var, çatışmalar sürüyor. Ermenistan yönetimi taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz. Hiç kimse bizi durduramaz. Dünyada bizi durduracak bir güç yok. Ermenistan yönetimi şimdi dünya ülkelerinden yardım, silah istiyor. Peki, nerede senin ‘yenilmez ordun’? Biz onu yok ettik. Onların tüm sözleri, açıklamaları efsane ve yalandı. Yenilmez ordu Azerbaycan ordusudur”

Aliyev, taleplerinin, Ermenistan ordusunun Azerbaycan topraklarından tamamen çıkması olduğunu vurgularken, konuşmasını şehitlikte yapmasının tesadüf olmadığını, tüm şehitlerin önünde saygıyla eğildiğini kaydetti.

Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı

Aliyev konuşmasında şu ifadelerini kullandı:

“Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık. Hiçbir zaman sivillere karşı savaşmadık. Bugün ulusal liderimiz Haydar Aliyev’in mezarını da ziyaret ettim. Kendi kendime dedim ki ne mutlu bir insanım ki baba vasiyetini yerine getirdim. Şuşa’yı kurtardık”

Şuşa’nın önemi

1752’de Karabağ hanı Penahali han tarafından kurulan ve Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan Şuşa, tarihi anıtlarının yanı sıra seçkin bilim ve kültür adamlarının doğduğu kent olmasıyla da tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent olarak biliniyor.

Şuşa, bölgeye hakim coğrafi konumu dışında Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi yolunun üzerinde olması nedeniyle de stratejik bir önemi bulunuyor.

Azerbaycan ordusu daha önce, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler