28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

ABD’nin yeni Ankara büyükelçisi yakında görevine başlıyor

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar – ABD Başkanı Joe Biden’nin ABD’nin Ankara Büyükelçi adayı Senatör Jeff Flake, Senato Genel Kurulu’ndan onay alarak resmi olarak görevine başlamasına karar verildi.

45. Başkan Trump karşıtlığı ile bilinen ve Demokrat Senatörlerin de sempati duyduğu Senatör Jeff Flake’in, en geç Ocak başında Ankara’da olması bekleniyor.

Senator Jeff Flake, Senato’da onaylanması sonrası attığı twitterda mesajında, “Eski meslektaşlarım tarafından iki taraflı bir şekilde onaylandıktan onur duydum” ifadesine yerdi.

Eski Senatör ve Ankara’nın yeni ABD Büyükelçisi  Jeff Flake,Senato Dış İlişkiler Komitesindeki konuşmasında “Birlikte çalıştığımız çok konu var” diyerek, Türkiye’nin, önemli NATO müttefiki  ve de ABD’nin bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirtti. Flake ayrıca 1900 den fazla ABD şirketine ev sahipliği yapan önemli ekonomik ortaklığa vurgu yaptı.

Büyükelçi Flake konuşmasında ayrıca, Türkiyenin S400 alımına devam etmesi halinde yeni yaptırımların geleceğini uyarısında bulunurken, “İnsan hakları konusunda Türkiye’nin  NATO müttefiki statüsüne uymaya zorlayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Jeff Flake Kimdir?

-58 Yaşında, Arizonalı
-2001-2013 Temsilciler Meclisi Üyesi
-2013-2019 Senatör
-Güney Afrika ve Zimbabve’de Mormon misyonerliği tek yurtdışı tecrübesi
-Trump’ı eleştirmesi ile tanınıyor
-“Think-Tank” dünyasında tecrübesi var, Goldwater İnstitute director olarak çalışmış.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler