28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

ABD’de yeniden “Siyahilerin Yaşamları Değerlidir” olayları: Polis göz yaşartıcı gaz kullandı, 1 kişi hayatını kaybetti

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Minneapolis kentinde polis tarafından göz altına alınma sırasında bir siyahi Amerikalı’nın hayatını kaybetmesi ABD’deki “Siyahileri Yaşamları Değerli”dir olaylarının yeniden başlamasına neden oldu.

George Floyd isimli siyahi Amerikalı’nın hayatını kaybettiği anın görüntülerin yayılmasından sonra binlerce kişi, Floyd’un gözaltına alınma şeklini ve polis şiddetini protesto etti.

Kenteki bir çok barışçıl protestonun yanında olay nedeniyle isyan haraketi başlatan bazı eylemciler, bir çok yerde kundaklama ve yağmalama yaparak şiddete şiddetle cevap verdiler.

Olaylar nedeniyle polis, protestoculara göz yaşartıcı gaz kullanırken, olaylarda bir kişi yaşamını yitirdi.

Los Angeles ve Houston gibi bir çok şehirde polis şiddetine karşı protesto gösterileri düzenlendi.

George Floyd isimli siyahinin ölümü üzerine soruşturma başlatılırken, olaya karışan polis görevinden uzaklaştırıldı.

Olay, yoldan geçenlerin çekip, sosyal medyada paylaşılan videoyla ortaya çıkarken, video görüntüsünde, beyaz Amerikalı bir polisin yere yatırdığı 40 yaşını aşkın siyahi Amerikalı Floyd’un boynuna dizini bastırmasıyla nefes alamaması yüzünden ölümüne neden oldu. Floyd’un ölümü, olay yerindeki diğer polis 3 polis memurunun gözü önünde meydana gelirken, olaya karışan 3 polis memuru da görevlerinden uzaklaştırıldı.

Video görüntülerinin ülke geneline yayılmasının ardından, Minnesota’da protesto gösterisi için binlerce kişi sokağa çıktı. Protestocular polisle çatışırken, polis göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey, görüntülerle ilgili Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, siyahi toplumundan özür dileyerek, “Amerika’da siyahi olmanın cezası, ölüm olmamalı.” ifadesini kullanmıştı.

Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo da olaya karışan polislerin açığa alındığını açıklarken, olayın Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) da katılımıyla soruşturulduğu bilgisini verdi.

Floyd’un ölümü, New York’un Staten Island bölgesinde 17 Temmuz 2014’te 43 yaşındaki siyahi Amerikalı Garner, sokakta kaçak sigara sattığı gerekçesiyle, New York polisi (NYPD) tarafından boğazı sıkılarak gözaltına alınmaya çalışıldığı sırada yaşamını yitirdiği olayı hatırlattı.

Garner, defalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvaran ve yere yatırıldıktan sonra fenalaşan Garner, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda yaşamını yitirmişti..

Missouri eyaletinin St. Louis kenti yakınındaki Ferguson’da siyahi genç Michael Brown beyaz Amerikalı bir polis tarafından silahla ateş edilerek hayatını kaybederken, Brown’un öldüren polise jüri tarafından takipsizlik kararı verilmesi “Siyahilerin Yaşamları Değerlidir” (BlackLivesMatter) etiketiyle yeni bir hareketin başlamasına neden olmuştu.

Bu iki olay başta olmak üzere siyahilere yönelik polis şiddeti ülke genelinde geniş çaplı protesto gösterilerinin düzenlenmesine yol açmıştı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler