9.3 C
New York kenti
Pazar, Aralık 3, 2023

ABD’de 513 bin çocuğun coronavirüs testi pozitif çıktı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgını başladığından bu yana 513 bin çocuğun COVID-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ülkede salgının başladığından bu yana, 513 bin fazla çocuğun coronavirüs testi pozitif çıktı.

Araştırmaya göre bu vakalardan 70 binden fazlası, 3 Eylül’e kadar olan iki haftalık dönemde meydana gelirken, önceki rakama göre yüzde 16’lık bir artış görüldü.

ABD’de ülke genelinde birçok okul ve kolej yeniden açılıp yüz yüze dersler vermeye başladı.

AAP başkanı Dr. Sally Goza sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamasında, rakamların, “bu virüsün neden ciddiye alınması gerektiğini gösteren tüyler ürpertici bir hatırlatıcısı” olduğunu ifade etti.

Dr. Sally Goza CNN’e yaptığı açıklamada, “COVID-19 hakkında pek çok şey bilinmiyor olsa da, çocuklar arasındaki yayılmanın daha geniş topluluklarda olup bitenleri yansıttığını biliyoruz.”

Goza, Siyahi ve Hispanik çocuklarda ve yoksulluğun yüksek olduğu bölgelerde orantısız sayıda vaka sayısı bildirildiğini sözlerine ekledi.

Çinli yetkililer ocak ayında Wuhan şehrinde ilk koronavirüsün görüldüğünü tespitinden bu yana, dünya genelinde 27 milyon 500 binden fazla COVID-19 vakası ortaya çıktı.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, bugüne kadar dünya genelinde, 897 binden fazla insan bu salgından dolayı hayatını kaybetti.

Salgını kontrol altına alma çabaları çerçevesinde, kişisel maske, mesafe ve hijyen uygulamaları dışında, okullar, işyerleri, resmi ve özel kuruluşlar bulaşmayı yavaşlatma umuduyla kapatılırken, yaşanan can kayıpları dışında, günlük yaşamda aksamalara, ekonominin ulusal ve küresel dengesinin bozulmasına ve büyük ekonomik kayıplara neden oldu. Aylar süren önlem ve tecritlerden sonra hükümetler ekonomilerini yeniden açmaya başlamaları ikinci dalga korkularına neden oluyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler