8.7 C
New York kenti
Perşembe, Kasım 30, 2023

ABD Senatosu’ndan Yargıç Jackson’a tarihi onay

Mutlaka Oku

WASHINGTON (GOLDENHORN AJANSI)- ABD Başkanı Joe Biden’ın, ABD Yüksek Mahkemesi yargıçlığına ilk siyah kadın aday olarak seçtiği Yargıç Ketanji Brown Jackson’un adaylığı, Senato tarafından onaylandı.

Siyahi yargıç Jackson’ın ABD Yüksek Mahkemesi üyelik adaylığı, Cumhuriyetçi partiden 3 senatörün lehte oyuyla birlikte, toplamda 53 senatörün oyuyla, 47 karşı oya rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

Jackson’ın adaylığına tüm Demokrat senatörlerin yanında Cumhuriyetçi senatörler, Maine Senatörü Susan Collins, Utah Senatörü Mitt Romney ve Alaska Senatörü Lisa Murkowski de lehte oy vererek destek verdi.

Senato’daki oyalamanın yapıldığı tarihi oturuma başkanlık eden ABD’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı Kamala Harris, salondaki senatörlerin alkışları eşliğinde oylama sonucunu açıklarken, “Bu adaylık onaylandı,” ifadesini kullandı. Harris, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada Senato’nun Jackson’ı onaylamasından “çok memnun” olduğunu ve “derinden etkilendiği”ni belirtti.

Yargıç Jackson, Başkan Yardımcısı Harris’in yönettiği oylama oturumunu ve sonucu Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden ile birlikte izlerken, sonucu Harris’in açıklamasından ardından duygulandığı dikkat çekti.

Bu oylama sonucuyla, Yargıç Ketanji Brown Jackson, bu makama atanan ilk kadın siyahi üye olarak tarihe geçti.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler