22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

ABD Kongresinde Ukrayna bilmecesi

Mutlaka Oku

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- ABD’de 30 liberal Demokrat Temsilciler Meclisi üyeleri, ABD Başkanı Joe Biden’a Ukrayna savaşında Rusya ile diplomasi yapması çağrısıyla gönderdikleri mektubu geri çektiklerini açıkladılar.

İleri Demokrat Grubunun başkanı  Pramile Jayapal’ın mektubun taslak halinde oluşturulduğunun ve çalışanının hatası nedeni ile Beyaz Saraya yollandığını açıklandı. Hem bazı Demokrat Kongre Üyelerinden hem de Beyaz Saraydan, Kongre’de Ukrayna’ya desteğin kesilmesi görüşlerine karşı sert tepkinin olduğu biliniyordu.

Demokratların yolladığı mektubun, Temsilciler Meclisi azınlık lideri  Cumhuriyetçi Kevin McCarthy’nin Ukrayna’ya yardımların kesilmesi imasında bulunması ve ara seçimleri kazanmaları halinde ‘Ukrayna için açık çek imzalamayacaklarını’ açıklamasının ardından gelmesi zamanlama açısından manidar olarak karşılandı. Azınlık Lideri McCarthy nin bu açıklamasına, Başkan Biden, Cumhuriyetçi partiye tepki göstererek ”Endişeliyim çünkü yardımı keseceklerini söylediler,”  demişti.

Mayıs ayında ABD Kongresi Ukraynaya 40 milyar dolarlık yardımı oylayarak onaylamış ve Başkan Birinin imzası ile yürürlüğe girmişti. Maddi desteğin tamam hemen Ukrayna’ya verilmese de, Biden yönetimi şu zamana kadar 17 milyar doların üzerinde Ukrayna’ya yardım yapıldığını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi’nde bir grup Cumhuriyetçi üye, Ukrayna yardımlarına karşı çıkarak ekonomik kriz esnasında, Amerikalıların vergilerinin öncelikle ABD içinde harcanması gerektiğini savunarak, Ukrayna yardım paketlerine karşı çıkıyorlardı.

8 Kasım Kongre ara seçimleri sonrası Cumhuriyetçi partinin çoğunluğu elde etmesi durumunda, Ukrayna’ya yardım konusunun Ocak 2023’ten sonra gündeme gelme ihtimalinin yüksek olduğu dile getiriliyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler