23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

ABD-Çin “ticaret savaşı” başladı, Asya borsaları etkilenmedi

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURANAL) – Dünyanın iki en büyük ekonomisi ABD ve Çin karşılıklı olarak milyarlarca dolarlık ürününe ek gümrük tarifeleri uygulamasını başlatmasıyla,  “ekonomi tarihindeki en büyük ticaret savaşı” başlarken, Asya borsaları artışla kapandı.

ABD, Çin’den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen bugün itibariyle gümrük vergisi almaya başlarken, Çin anında eşdeğer misillemede bulunacağını açıkladı.

Washington ilk etapta Çin’den 34 milyar dolarlık ürüne yüzde 25 gümrük uygulamaya başladı. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal 500 milyar dolardan fazla tutardaki ürünün ABD’nin yeni gümrük tarifesi önlemleri kapsamına girebileceğini belirtti. Trump’ın ifade ettiği tutar, ABD’nin geçen yıl Çin’den ithalatının tamamına yakınını oluşturuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı da ABD’nin uygulamasının hemen ardından “misilleme tarifelerinin” de yürürlüğe konduğunu açıkladı. Çin Ticaret Bakanlığı ise açıklamasında, ABD’nin “ekonomi tarihindeki en büyük ticaret savaşının fitilini yaktığı”nı ifade etti. Çin’in yeni tarifeleri, soya fasulyesi, domuz eti ve elektrikli araçları içeren ve geçen ay açıklanan 34 milyar dolarlık ürün listesine uygulanmaya başladı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, Çin Başbakanı Li Keqiang’un konuya ilişkin açıklamasında, “Bir ticaret savaşından hiç kimse kazanmaz ama Çin yine de tek taraflı adımlar karşısında kendi karşı tedbirlerini alacak” ifadesini kullandığını bildirdi.

Asya borsaları etkilenmedi

İki ülkenin karşılıklı gümrük tarifeleri uygulmasına başlaması, Asya borsalarında etkisini göstermezken, Japon endeksi Nikkei 225 yüzde 1,1, Shanghai Comphosite Endeksi 0,5 ve Hong Kong Hang Seng de yine yüzde 0,5 değer kazandı.

ABD, Çin’i, yabancı şirketlerden bilgi çalma ya da teknolojilerini paylaşmaya zorlamakla suçlarken, Amerikalı yetkililer, Çin’in robot, biyoteknoloji ve yapay zeka gibi alanlarda teknolojik üstünlük yaratma planlarının ABD’nin dünyadaki endüstriyel liderliğine zarar verecebileceği endişesini taşıyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler