4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

27. Geleneksel Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali başladı

Mutlaka Oku

BOSTON – 1996’dan bu yana her yıl yapılmakta olan Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, bu yıl 29 Ekim – 15 Aralık tarihleri  arasında  düzenleniyor. 

“Anadolu’nun Renkleri” temalı festivalin  programında Boston Belediye Meydanı’nda düzenlenen bayrak töreni, fotoğraf sergisi, edebiyat, film yarışması, sunumlar ve Türk mutfağı’nın tanıtımı gibi etkinlikler yer alıyor.

Cumhuriyetin 99’uncu Yılı Boston Belediye Meydanı’nda kutlandı

27’nci Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali 29 Ekim’de Boston Belediye Meydanı’nda yapılan geleneksel bayrak töreniyle başladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99’uncu yılı ve 27’nci Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’nin açılışı nedeniyle Massachusetts Eyalet Valisi Charles Baker 29 Ekim’i Massachusetts Eyaleti’nde ve Boston Belediye Başkanı Michelle Wu da Eyaletin başkenti Boston’da Cumhuriyet Bayramı (Turkish Republic Day) olarak ilan etti. 29 Ekim Massachusetts Eyaleti’nde 2001 yılında bu yana, eyaletin başkenti Boston’da ise 2000 yılından beri Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanıyor. 

Boston Belediye Meclisi de Boston’un kültürel yaşamına yaptığı katkılar nedeniyle 27’nci Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni ve Cumhuriyet Bayramını  kutlayan bir

karar aldı. Alınan karar Boston Belediye Meclisi’nin toplantısında New England Türk Amerikan Kültür Derneği Başkanı ve festivalin kurucu direktörü Erkut Gömülü’ye takdim edildi. Gömülü Boston Belediye Meclisi’nde yaptığı kabul konuşmasında Boston Belediye Meclisi’nin  Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. Yılı ve festivalin 27. yılını kutlamasından duydukları memnuniyeti ifade etti ve Türk kültür ve sanatının seçkin örneklerini Anadolunun Renkleri temasıyla Bostonlularla paylaşmaya devam edeceklerini söyledi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Erkut Gömülü 27. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali’ni Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu yılı münasebetiyle düzenlenen geleneksel bayrak töreniyle başlatmaktan büyük bir mutluluk ve gurur  duyduklarını ifade etti. Festival olarak pandemi nedeniyle son iki yıldır sanal ortama taşınan festival etkinliklerinin bu yıl büyük ölçüde kapalı mekanlara dönüyor olmakta  birlikte  tamamen normale dönmenin işbirliği yaptıkları kurum ve kuruluşların altyapı ve istihdam sorunları nedeniyle zaman alacağını söyledi.

T.C. Boston Başkonsolosu Ceylan Özen Erişen de törende bir konuşma yaparak vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı. Başkonsolos Ceylan Özen Erişen, Cumhuriyetimizin 99’uncu yılını kutlarken bayrağımızın Boston’da dalgalanmasından gurur duyduğunu ifade etti ve 29 Ekim’i Türk toplumuyla birlikte kutlayan Vali Charles Baker ve Belediye Başkanı Michelle Wu’ya teşekkür etti.

Törende Boston Belediye Meclisi ve Boston Belediye Başkanı’nının ve Eyalet Valisi’nin  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı ve 27. yılına ulaşan festivali kutlamak için yayınladıkları karar ve takdirnameler de okundu. 

Bu yılın festival programında fotoğraf sanatçısı Atilla Özkefeli’nin Siyah ve Beyaz  Anadolu isimli solo sergisi, Anadolu’nun lezzetleri isimli yemek program, Şerif Yenen’in sunacagi Antik Efes ve İstanbul’un tanıtımları ve şair Fırat Demir’in kitaplarından okumalar gibi etkinlikler yer alıyor.  Ayrıca, festival çerçevesinde bu yıl 17’ncisi düzenlenen belgesel ve kısa film yarışması da Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde  sinemaseverlerle  buluşacak.

Festival etkinliklerine ilişkin daha fazla bilgiye festival web sitesinden ulaşılabiliyor: 

http://www.BostonTurkishFestival.org

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler