22.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

24 Nisan sonrası ABD’deki Türk Diasporası ne düşünüyor?

Mutlaka Oku


WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar – Başkan Biden’nin sözde Ermeni soykırım kelimesini 24 Nisan’da kullanması sonrası ABD’de Türk derneklerinin çalışmaları ve gelecek ile ilgili görüşlerini dinlemek istedik. ABD’de bulunan çatı kuruluşları dışında, yerel eyaletlerde tüm yükü çeken derneklerimizin varlığı çok önemli. Pandeminin etkisi, Türkiye’deki siyasi kutuplaşmanın ABD’ye taşınması, derneklerdeki kavgalar ve  milli konularda görülen umursamazlığın artması endişe veriyor. Tabii ki, çalışan ve birlikteliği sağlamaya gayret eden Derneklerde yok değil.

İşte ABD’nin farklı eyaletlerindeki 6 Dernek Başkanının düşünceleri:

Fuat Ornarlı, Türk-Amerikan Ticaret Odası Başkanı-Florida:

Toplum milli konulara ilgili değil bilhassa gençler. Türk diasporası ortak sebeplerde buluşmamız lazım.
ATAA’nın “Turkish Advocacy”adlı platformda 13 ayrı kategoride vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz.
Ermenilerin taciz ettiği Türk öğrenci veya velilerimizi savunmak için kurucularından olduğum “ “Turkish Anti-Defamation Alliance” kurumumuz var.

Hikmet Aslan, Güney New England Turk Amerikan Kultur Dernegi Başkanı:

Diasporamız kötü durumda.Bütünlük sağlayamıyoruz. Vatandaşlarımızın vurdumduymazlığı dışında pandemi bizide etkiledi.Faaliyetlerimiz durmuş noktada. Biden’nin Ermenilere desteğinin sonuçları bizlere kötü yansıyacak bilhassa eğitim alanında.

Güney New England Turk Amerikan Kultur Dernegi Başkanı Hikmet Aslan

Vildan Görener, Türk Amerikan Kültür Birliği Başkanı- Chicago:

Türk ABD Diasporası dediğiniz kesimin çok küçük olduğunu düşünüyorum, öncelikle kelime anlamı ile diaspora ABD’de yaşayan Türkler için doğru bir tanımlama olmadığını düşünüyorum. Bizler buraya gönüllü geldik, burada yaşamayı seçerek geldik, vatanımızdan sürülmedik, veya mecbur kalmadık.

Türk Amerikan Kültür Birliği Başkanı Vildan Görener

Şuan ki genel durumu ise çok üzücü buluyorum, o kadar çok bölünmüşlük var ki birlik çok az, insanlar bir çatı altında toplanmayı bırakın bir başka Türke selam vermekten tanışmaktan çekinir oldular. Toplumun Bu derece fraksiyonlara ayrılınmış olması ciddi derecede Türkiye den kaynaklı maalesef.

Yerel olarak aktivitelerimizi sürdürmekle beraber tüm ABD yi etkileyen durumlarda ATAA çatısı altında hareket eden bir dernektir. Sosyal olarak inanç bağlantılı bir dernek değil kültürel bir dernekdir. Bu durum tüm ATAA ya bağlı dernekler için de geçerlidir.  Kuzey Amerika da 50 den fazla dernek birlik içindeyiz ve bu birlikteliğin pekişmesinde pandeminin etkisi yadsınamaz.

ABD’de Türk toplumunun geleceği için sıralayabileceğim çok şey var ancak en önemli yapılması gereken yeni nesile Atatürk ilkelerini, vatan sevgisini ve Türkçeyi öğretmektir.  Bunun eksikliğini şu an gün gibi görüyoruz, tarihin politik olarak kullanılmasına ses çıkarabilecek gücümüz çok zayıfladı, önceki jenerasyonun emeklerini devam ettirmekte zorlanıyoruz. Bayrağı devralacak nesil sayısı artıyor görünse de umursayan gönüllü sayısı gittikçe küçülüyor.

Pandemi derneğimizi sosyal anlamda çok etkiledi, tamamen durduk diyebilirim, bu dönemi üyelerimizle herkesin yaptığı kadar online bir şekilde aktif geçiremedik, ancak binamızın tadilatı ile meşgul olduk bunu avantaja çevirdik diyebiliriz. 300 -400 kişilik balolardan 500-600 kişilik çocuk şenliklerinden binlerce kişinin ziyaret ettiği ünlü Chicago türk Festivalimizi yapamamış olmaktan son derece üzgünüz elbetteki ancak sağlık herşeyden önce.

Pandemi  haberi ile hemen Atatürk okulumuzu ve yetişkinlere Türkçe derslerimizi kapattık, sonrasında ınternet üzerinden devam etmeye başladık ancak hala binamiz halka açık değil.  Salgın üyelerimizin bir kısmını ciddi etkiledi,her yerde olduğu gibi, işsiz kalanlar, işyerini kapatmak zorunda kalanlar oldu, Türkiye’ye bile dönenler var. Maalesef her yerde olduğu gibi virüsten  yaşamını yitirenler de var.

Hale Hancock, Teksas Türk  Toplum Dernegi Başkanı:

Amerika’da yaşayan Türkler bölünmüş durumda. Geçmiş yıllarda cumhuriyete bağlı Atatürkçü gruplar vardı ve bu gruplar Türkiye’yi ilgilendiren konularda büyük çalışmalar yapıyordu ve Türk düşmanlarına geçit vermiyordu. Sonra cemaatçı gruplar arkadaşından yeni siyasi gruplar oluştu, hükümet genelde gruplar arasında tercih yaptı ve diasporanın gücü bölündü.

Teksas Türk  Toplum Dernegi Başkanı Hale Hancock

Türk hükümetleri hangi partiye mensup olurlarsa olsun, yurtdışında yaşayan Türklerin parti tercihlerine bakmadan eşit muamele etmeli, birine diğerine tercih etmemeliki ülkemizin menfaatleri söz konusu olunca birleşebilsinler. Geçmiş yıllarda Ermeni soykırım tasarısı kongreye geldiğinde Türkler teyakkuza geçiyor tasarıya geçit vermiyordu. Bu sene tasarı gelince aynı enerjik çalışma olmadı çünkü teşvik edici birleştirici bir çaba söz konusu olmadı hükümetimiz tarafından.

Malum pandemi süresince bir çok organizasyon gibi TÜRKSOTX de faaliyetlerinin bir çoğunu gerçekleştiremedi. Her şartta kutladığımız Cumhuriyet bayramınımizi kutlayamadık. Gelirlerimiz düştü, bir çok faaliyetimizi askıya almak zorunda kaldık. Arkadaşlarımızla bir arada olmayı çok özledik.

Pandemide bir çok dar gelirli aile gelirlerini kaybedince yemek bankalarına hücum etti. TÜRKSOTX de toplum sorumluluğu bilinci ile Kuzey Texas Yemek Bankası (North Texas Food Bank) yararına “Food Drive” gerçekleştirdi ve bir ton yiyecek ve hijyen malzemelerini bağışçılarından temin ederek yemek bankasına hediye etti.

Sıtkı Kazancı, Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) Baskanı:

Türk diasporasının durumu için Hep beraber daha çok çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Washington DC Türk Amerikan Derneği (ATA-DC) Baskanı Sıtkı Kazancı

“Türkiye” Markasının oluşması için planlar yapılmalı. Pozitif imaj sağlanana kadar düzenli çalışmak zorundayız.

Biz yerel ama aktif bir derneğiz. Pandemi döneminde webinarlarımız ve online toplantılarımız sayesinde daha geniş bir kitleye ulaştık.Türk Festivali, Türk kültür miras ayı çerçevesinde kültürümüzü online platformda tanıttık. Türk Gastronomi etkinliklerimizle yemek kültürümüzü, ünlü şeflerimizi ve yemeklerimizi tanıttık. Dini ve milli bayramlarımızı hep beraber yine online kutladık.

Nilay Şenel-Nylund, ATA Güney California (ATASC) Derneği’nin Başkanı
:

Türk diasporası  bir kez daha yalın gerçeklerle yüz yüze geldi bunun olumlu sonuçlar yaratacağını, daha kalıcı çalışmaların başlamasına neden olacağını düşünüyorum .

ATA Güney California (ATASC) Derneği’nin Başkanı Nilay Şenel-Nylund

Biz yerel ama aktif bir derneğiz. Pandemi döneminde webinarlarımız ve online toplantılarımız sayesinde daha geniş bir kitleye ulaştık. Türk Festivali, Türk kültür miras ayı çerçevesinde kültürümüzü online platformda tanıttık. Türk Gastronomi etkinliklerimizle yemek kültürümüzü, ünlü şeflerimizi ve yemeklerimizi tanıttık. Dini ve milli bayramlarımızı hep beraber yine online kutladık.

Amerikan toplumuna yönelik olarak 1915 olaylarının öncesi ve sonrasının çok iyi anlatılması ve bizlerin burada mağdur duruma düşürüldüğümüzün, ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldığımızin anlatılması gerekir. Politik olarak aktif olmak ve  diğer etnik gruplarla birlikte çalışmalar içinde yer almamız şarttır.

California’da bizler zaten yıllardır Ermeni lobisi ve aşırı milliyetçi gruplar tarafından baskı ve tehdit altında olup aynı zamanda yerel  politikacılar  tarafından ayrımcılığa , suçlamalara maruz kalıyoruz. Baskıların sistematik olarak daha da artacağını düşünerek  toplumumuzun bilgilendirilmesi, diğer etnik gruplarla yakın ilişkilerin geliştirilmesi  ve mevcut çalışmalarımızı daha kararlı ve hızlandırılmış şekilde yapmaya devam edeceğiz.

https://www.turkishjournal.com/2021/05/03/abdde-siyasetcilerin-sozde-soykirimi-tanimasinin-ardindan-turklere-yonelik-nefret-soylemlerinde-endise-verici-artis/

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler