4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs raporu

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER- Ali Cinar – 1974 yılından beri Kıbrıs konusunda istenilen sonuçların çıkmaması ve birçok uluslarası örgüt ve devletin aracı olduğu Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunmak isteyen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Anthonio Guterres, Kıbrıs raporunu açıkladı. 

Genel Sekrerer Guterres, 6 Ekim 2018-10 Nisan 2019’da tarafların ”anlamlı ve sonuç odaklı” müzakerelere yeniden başlama noktasında kaydettiği ilerleme ve gelişmelere ilişkin raporunu BM Güvenlik Konseyi’ne sundu.

Raporda, Guterres’in devam eden müzakerelerin yeniden başlamasını sağlayacağını umuyorum ifadesi, pozitif çabaların devam ettiğine işaret ediyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Güney Kıbrıs Rum kesimi arasındaki iki tarafın 26 Ekim 2018 ve 26 Şubat 2019 tarihlerinde BM gözetiminde görüşmesinin nadir bir fırsat olduğu belirtilen raporda, adadaki iki liderin yüzyüze yaptığı görüşmelerinin ardından güven artıcı önlemlerin alındığının altı çizildi.

BM ve Dünya Bankasının ortaklaşa düzenlediği anketlerde, iki toplum içinde yapılan barış nasıl çözülür konusunda fikir ve bilgi anlamında eksikliklerin olduğunu gördüklerini açıkladı. İki taraftan yapılan açıklamaların daha çok gerginliğe yol açtığını belirtilirken, adanın huzur ve barışa yönelik bir gelecek beklentisi olduğu belirtildi.

Raporda, barışa yönelik siyasi iradeye çok güven olmadığını ve BM Misyonu gözetiminde ateşkes ihlallerinin arttığının altı çizildi.

332 tane askeri ihlalilin gerçekleştirdiği ve bunun geçen sene 157 olan rakama göre iki katı olduğunu belirtildi.

Ağır silahlar ihlalerininde görüldüğü raporda,izni olmayan askeri insatlarinda arttığı belirtildi.  BM Kıbrıs sorununu çözmek ve arabulucuk yapmak için geçici olarak atadığı geçici özel daisman Jane Holl Lute iki taraflada ayrı görüşmeler yaptığını ve Kıbrısa 4 kez gittiği belirtildi.

Garantör ülke olan Türkiye, İngiltere ve Yunanistan dışında, Avrupa Birliği temsilcileri ilede biraraya gelindiği raporda geçiyor. Görüşmelerde iyi niyet gözlemlendiğini ancak çözüme yakın adımların atılamadığı görüldü.  

SIKINTILI SÜREÇ  

BM Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıs adasında iki toplumu biraraya getirecek ortak bir gelecek yerine, toplumları bölmeye devam eden farklılıkların altını çiziyor.

İki taraftada şüphelerin devam ettiğini bununda Kıbrıs sorunun çözümüne katkı sağlamadığı belirtiliyor. Kıbrıs sorunun çözümü iki tarafın elinde diyen Genel Sekreter, Kıbrıs’ta 2 yeni sınır kapisininda geçişlere açıldığına vurgu yapılıyor.  BM Genel Sekreteri, tüm imkânlarını kullanarak Kıbrıs konusunda kalıcı çözüm için tüm gücümle arabuluculuk yapabilirim diyerek, BM’nin yıllarca süren bu antlasmazliga son vermek istediği samimi şekilde raporda belirtiliyor.  General Cherly Ann Pearce, UNFICYP Güç Komutanı olarak 8 Kasım’da göreve başladığı belirtiliren, bu barış operasyonu misyonunda liderlik eden ilk bayan olduğunu belirtiliyor.  1 Temmuz 2018 ile 30 Haziran 2019 arası UNFICYP için 53.9 milyon dolar bütçenin sağlandığını, bu miktarının 3te birinin askeri barış gücüne harcandığı dile getirliyor.

Raporun Originali: https://www.securitycouncilreport.org/atf/cf/%7B65BFCF9B-6D27-4E9C-8CD3-CF6E4FF96FF9%7D/s_2019_37.pdf

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler