-0.1 C
New York kenti
Perşembe, Aralık 7, 2023

Yemen’de 2 aylık ateşkes

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (GOLDENHORN AGENCY)- Birleşmiş Milletler (BM), Yemen’de savaşan taraflarının, yarın, 2 Nisan, saat 19:00’da yürürlüğe girecek olan BM’in iki aylık bir ateşkes önerisine, olumlu yanıt verdiğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Yemen’deki ateşkes kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, tarafların, Yemen içinde ve sınırları ötesindeki tüm saldırgan askeri hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul ettiklerini bildirdi.

Tarafların akaryakıt gemilerinin Hudaydah limanlarına girmesini ve Sana’a havalimanına giriş ve çıkışlarını bölgede önceden belirlenmiş noktalara işletmek üzere ticari uçuşlarını da kabul ettiklerini belirten Dujarric, tarafların ayrıca, “Taiz’de ve Yemen’deki diğer vilayetlerde yollar açmak için BM Özel Temsilcisi’nin himayesinde bir araya gelmeyi kabul ettiler. Ateşkes, tarafların rızası ile iki aylık sürenin ötesinde yenilenebilir.” dedi.

Dujarric, Yemen Özel Temsilcisi Grundberg’in tarafları ateşkese ve unsurlarına tam olarak uymaya ve saygı duymaya ve onu derhal uygulamak için gerekli tüm adımları atmaya çağırdığını kaydetti.

Guterres: Ateşkes savaşı sona erdirmenin ilk adımı olmalı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen’deki iki aylık ateşkes kararıyla ilgili gazetecilere yaptığı yaptığı açıklamada, BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’e ve ekibine anlaşmanın takibinde gösterdikleri yorulmak bilmez çabalar için teşekkür etti.”

Açıklamasında “Yemen Hükümeti, Suudi liderliğindeki Koalisyon ve Husileri, sınır ötesi saldırılar da dahil olmak üzere Yemen’de iki aylık bir ateşkes üzerinde anlaşmaya vardıkları için takdir ediyorum.” ifadesini kullanan Guterres, “Bu ateşkes, Yemen’deki yıkıcı savaşını sona erdirmenin ilk adımı olmalı.” dedi.

Guterres, üm tarafları ateşkesin başarılı bir şekilde uygulanmasını desteklemek için gerekli düzenlemeleri yapmaya ve işbirliği mekanizmalarını gecikmeden faaliyete geçirmeye çağırdığı açıklamasında ateşkesle ilgili şu bilgileri verdi:

“Taraflar, Yemen içinde ve sınırları ötesinde tüm saldırgan askeri hava, kara ve deniz operasyonlarını durdurmayı kabul etti. Ayrıca akaryakıt gemilerinin Hudaydah limanlarına girmesine ve Sana’a havalimanına giriş ve çıkışlarında bölgedeki önceden belirlenmiş noktalara ticari uçuşlar yapması konusunda anlaştılar. Ayrıca Taiz’de ve Yemen’deki diğer vilayetlerde yollar açmak için Özel Elçimin himayesinde bir araya gelmeyi kabul ettiler. Ateşkes, tarafların rızası ile iki aylık sürenin ötesinde yenilenebilir.”

Guterres açıklamasında daha sonra şöyle devam etti:

“Yenilenme ihtimali olan bu ateşkes, mübarek Ramazan ayının başlangıcına denk geliyor. Yemen’in acil insani ve ekonomik ihtiyaçlarını karşılamanın kapısını açıyor ve Yemen’in siyasi sürecini yeniden başlatmak için gerçek bir fırsat yaratıyor.”

Tarafları, kapsayıcı ve kapsamlı bir Yemen siyasi sürecini yeniden başlatma çabalarında Özel Temsilci Hans Grundberg ile iyi niyetle ve ön koşul olmaksızın işbirliği yaparak bu fırsatı geliştirmeye çağıran Guterres, “Nihai hedef, tüm Yemenlilerin meşru endişelerini ve özlemlerini ele alan müzakere edilmiş bir siyasi çözüm olmalıdır.” dedi.

Guterres açıklamasında Yemen’deki savaşı şu ifadelerle dile getirdi:

“Yedi yıldan fazla bir süredir savaş, milyonlarca Yemenli kadın, çocuk ve erkeğin hayatını mahvetti. Çoğunlukla medyanın ilgi odağından çok uzakta gerçekleşen acılarının boyutunu hayal etmek zor. Savaş, dünyanın en kötü insani krizlerinden birini ateşledi, devlet kurumlarını çöküşün eşiğine getirdi, insani gelişmeyi yirmi yılda tersine çevirdi ve bölgesel barış ve güvenliği tehdit etti. Bugün Yemen halkı için daha iyi bir geleceğin başlangıcı olmalı.”

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler