9.3 C
New York kenti
Pazar, Aralık 3, 2023

UNICEF: Ukrayna’daki savaşta yaklaşık bin çocuk öldü veya yaralandı

Mutlaka Oku

NEW YORK – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Ukrayna’daki savaşta yaklaşık bin çocuk öldü veya yaralandığını bildirdi.

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell Ukrayna’daki savaştan etkilenen çocuklarla ilgili yaptığı açıklamada, “Savaşın yaklaşık altı ay önce tırmanmasından bu yana Ukrayna’da en az 972 çocuk şiddet nedeniyle öldü veya yaralandı, her gün ortalama beşten fazla çocuk öldü veya yaralandı“ dedi.

Açıklamasında “Ve bunlar sadece BM’nin doğrulayabildiği rakamlar. Gerçek sayının çok daha yüksek olduğuna inanıyoruz.“ diyen Russell şunları kaydetti:

“Patlayıcı silahların kullanımı çocuk kayıplarının çoğuna neden oldu. Bu silahlar, özellikle Ukrayna’da olduğu gibi, Mariupol, Luhansk, Kremenchuk ve Vinnytsia’da olduğu gibi nüfuslu bölgelerde kullanıldığında sivil ve savaşçı arasında ayrım yapmaz. Liste uzayıp gidiyor.“

Saldırılarda çocukların öldürülmesi veya fiziksel olarak yaralanması korkusunun ötesinde, Ukrayna’daki hemen hemen her çocuk çok üzücü olaylara maruz kaldığını ifade eden Russell, şiddetten kaçanlar ailelerinin ayrılması, şiddet, istismar, cinsel sömürü ve insan ticareti gibi önemli risklerle karşı karşıya kaldığını vurguladı.

Russell açıklamasında şunları kaydetti:

“Ukrayna’nın eğitim sistemi, ülke çapındaki düşmanlıkların artmasıyla harap oldu. Okullar taraflarca hedef alındı ​​veya kullanıldı, bu da ailelerin çocuklarını okula göndermek için kendilerini güvende hissetmemelerine neden oldu. Her 10 okuldan 1’inin hasar gördüğünü veya yıkıldığını tahmin ediyoruz.Acil durumlara yakalanmış çocuklar da dahil olmak üzere tüm çocukların okulda ve öğrenimde olmaları gerekiyor. Ukrayna’daki çocuklar ve bu savaş yüzünden yerlerinden edilenler de istisna değil.“

Ateşkes çağrısı

UNICEF’in Ukrayna’da acil ateşkes ve tüm çocukların zarar görmemesi için çağrıda bulunmaya devam ettiğini belirten Russell, bunun “nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların acımasızca kullanılmasına ve sivil tesislere ve altyapıya yönelik saldırılara son verilmesini“ içerdiğini bildirdi.

Russell, “Ukrayna’daki çocukların acilen güvenliğe, istikrara, güvenli öğrenmeye, çocuk koruma hizmetlerine ve psikososyal desteğe erişime ihtiyaçları var. Ama her şeyden çok Ukraynalı çocukların barışa ihtiyacı var” dedi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler