2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

Tüllerin arkasındaki yüzler ve medya

Mutlaka Oku

Necdet Yılmaz/Turkish Journal-New York

Armory, Volta, Scope, Whitney Bienali gibi uluslararası sanat etkinliklerinin yoğunluğunu yaşayan New York, bir Türk sanatçıyı da ağırlıyor: İrfan Önürmen… Sanatçının C24 Galeri’deki ikinci kişisel sergisinin açılışında Türk ve Amerikalı sanatseverler 4 Mart akşamı bir araya geldi.

Önürmen’in tual üzerine yağlı boya yapıtları yanında, malzeme olarak tülleri kullandığı portrelerinden “Gaze (Bakış) Serisi” ve galerinin yaklaşık 7 metrelik en yüksek duvarında ise yine tüllerden 91 cm’lik karelerden oluşan 18 parçalık “Imagefall Serisi” de sergileniyor. Sanatçı, günlük hayattan anonim imajların yansıtıldığı bu eserinde son yılların popüler medyası Instagram’dan esinlenmiş.

Bursa’da doğduğunu ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Neş’e Erdok Atölyesi’nden mezun olduğunu söyleyen İrfan Önürmen sanatını şu şekilde açıklıyor: “Benim resmimde, atölyemin ve dünyaya bakışımın da etkisiyle daha sosyal göndermeleri olan, daha insanı ön plana çıkaran estetik bir dil oluştu. Figür benim resmimin hep merkezinde oldu. Her zaman insana ait, topluma ait göndermeler yaptım resmimde. Hala öyle, şu anda da öyle. İnsanı ben her zaman, öğrenciliğimden beri hep bir medya üzerinden okuma, medya üzerinden takip etme gibi bir eğilimim vardı. Bu önceleri, gazete, dergi, mecmua üzerindeki fotoğraflar üzerindendi. Daha sonra bu, televizyon, internet ve sosyal medya üzerindeki insan okumasına doğru değişti, farklılaştı. Son zamanlarda hep onun üzerinden okuyorum ve işlerimi de dolayısıyla o konseptler üzerinden üretiyorum. Bu son yaptığım sergide de Instagram, ‘Imagefall’ dediğim bir işte de sosyal medya üzerindeki o insanı orada görmeye çalıştım. O kendini göstermek isteyen, ne yediğini, ne içtiğini, nerede durduğunu, nerede yaşadığını hep onaylatmak isteyen o insan üzerinde biraz düşünmeye çalıştım.”

irfan onurman-C24-imagefall  Irfan Onurmen-C24  SAMSUNG CSC

Sanatçı, sergisinde en çok ilgi gören tül portreleri hakkında ise, “Yaptığım portreler serisinde kimliksiz, vatansız, belirli bir ulus, belirli bir aidiyet göndermesi olmayan insana ait bir sürü portreler yaptım. Çağına tanık olan, olan bitene tanık olan insan göndermesi bu…” diyor.

İrfan Önürmen kendisi gibi sanatçı olan eşi Aynur Önürmen’le İstanbul’da aynı atölyeyi paylaştıklarını ve çalışmalarında birbirlerine destek olduklarını söylüyor.

Eserleri, Türkiye’de İstanbul Bienali ve Contemporary İstanbul, İtalya’da Museo Comunale d’Arte Contemporanea, Polignano a Mare, Berlin’de Akademie Der Kunste, Frankfurt’ta Kulturdezernat der Stadt’ın yanında Pulse Miami, Armory Show, artMRKT Hamptons gibi ABD’nin tanınmış sanat fuarlarında da sergilenen Önürmen’in bir çalışması da İstanbul Modern’in koleksiyonunda yer alıyor.

Sergi, 26 Nisan 2014’e kadar C24’ün Chelsea, 514 West, 24th Street’teki galerisinde görülebilir.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler