23.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 23, 2024

Trump’tan yeni seçim vaadi: Müslüman Ülkelere seyahat yasağı geri gelecek

Mutlaka Oku

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerinde yeniden kazanması durumunda, daha geniş ve güçlü bir şekilde tartışmalı seyahat yasağını geri getireceğini açıkladı. Trump, Iowa’da düzenlediği mitingde bu konuya değindi.

Trump, başkanlık döneminde Müslüman çoğunluğa sahip bazı ülkelere uyguladığı seyahat yasağını hatırlatarak, “Göreve döndüğümde, seyahat yasağı eskisinden daha geniş kapsamlı ve çok daha güçlü bir şekilde geri dönecek. İnsanların alışveriş merkezlerimizi havaya uçurmasını istemiyoruz. İnsanların şehirlerimizi havaya uçurmasını ve tarım arazilerimizi çalmalarını istemiyoruz.” şeklinde konuştu. Ayrıca Trump, ABD’nin “Fransa ile aynı kaderi paylaşmayacağını” savundu.

Trump’ın seyahat yasağı, göreve geldikten bir hafta sonra, 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye getirilmişti. Ancak bu karar geniş kitleler tarafından protesto edilince geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra Çad, “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle listeden çıkarıldı, ancak seyahat yasağı hafifletilerek güncellendi ve tekrar yürürlüğe konuldu. Ancak Hawaii ve Maryland eyaletlerindeki federal hakimlerin “ulusal çapta yürürlüğün durdurulması” kararı nedeniyle engellendi. ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran 2018’de Trump’ın söz konusu seyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylamış ve anayasaya uygun bulduğunu açıklamıştı.

Mevcut ABD Başkanı Joe Biden ise göreve gelir gelmez imzaladığı bir kararname ile Trump’ın Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağını kaldırmıştı. (AA)

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler