28.6 C
New York kenti
Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Putin’den “Soğuk savaş” dönemini hatırlatan “nükleer” meydan okuma!

Mutlaka Oku

– Rus Devlet Başkanı Putin’den ülkesindeki seçimler öncesinde, dünyayı korkutan ve “Soğuk savaş” dönemini hatırlatan açıklamalarda bulundu:

– Rusya, engellenemeyen bir dizi yeni stratejik nükleer silah test etti

– “Rusya ve müttefiklerine karşı bir saldırı, Rusya’ya bir saldırı olarak kabul edilecek ve derhal buna yanıt verilecek”

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) –  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dünyanın her yanını vurabilecek bir dizi yeni stratejik nükleer silah test ettiğini  ve dünyadaki hava savunma sistemlerinin buna karşı koyamayacağını bildirdi.

Putin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın askeri kabiliyetini önemli ölçüde artırabilecek, Kremlin’in küresel konumunu güçlendirecek ve küresel silah yarışında yeni bir tur açacak teknolojik bir gelişme kaydettiğini bildirdi.

Puitin, Rusya’nın başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı yeni stratejik nükeer füzeler geliştirdiğini bildirdiği açıklamasına şunları kaydetti:

“Sonbaharda yeni bir güdümlü nükleer füze denedik. Bu füze, hava savunma sistemleri tarafından engellenemiyor ve dünyanın tüm noktalarına erişebilecek sınırsız menzile sahip.”

Putin’in canlı yayında yaptığı açıklamada ‘dünyanın her yerini vuracak kapasiteye sahibiz’ sözleri ABD ve NATO’ya karşı açık bir tehdit olarak yorumlanıyor.

Radarla tespit edilemeyen kıtalararası su altı dronu

Putin açıklamasında ayrıca, su altında ilerleyen, yüksek hıza sahip, radarla tespit edilemeyen ve kıtalararası mesafeleri aşabilecek drone ürettiklerini kaydetti.

Müttefiklere saldırı uyarısı

Rusya’ya karşı NATO konuşlanmaları ve ABD’nin füze savunma sistemlerinin Rusya’nın inşa ettiği askeri teknoloji ile etkisiz kaldığını ileri süren Putin, “Rusya’nın müttefiklerine karşı bir saldırı, Rusya’ya bir saldırı olarak kabul edilecek ve derhal buna yanıt verilecek” açıklamasında bulundu.

Dünyada yeniden “Soğuk savaş dönemine mi dönüyoruz” korkusuna neden olan Putin’in bu açıklaması, ABD’nin Ortadoğu’da hazırlandığı büyük bir operasyona karşı bir mesaj niteliğinde de değerlendiriliyor.

Suriye’deki savaşın daha da büyüme ihtimali

ABD’nin Suriye’nin güneyindeki El Tanf üssüne 600 asker gönderdiği iddialarının ardından, ABD’ye ait Ross savaş gemisinin Akdeniz’e doğru yola çıktığı ve İngiltere’nin de T45 gemilerinden birini bölgeye gönderdiği belirtiliyor.

Amerikan medyasında yer alan İran’ın Suriye’de yeni bir hava üssü inşa ettiği görüntüleri yayınlanırken, iç siyasette zor bir döneme giren ABD Başkanı Donald Trump’ın dikkatleri dağıtmak adına, Suriye’deki saldırıları bahane ederek, İran ve Suriye rejimini hedef alabileceği ihtimaller arasında değerlendiriliyor.
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley önceki hafta yaptığı açıklamada, “Askeri çözüm, hiçbir halükarda ihtimal dışı tutulmuyor. Suriye krizinin merkezinde olmak istemiyoruz ancak insanları kimyasal silahtan korumak için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bu arada, Rusya’daki Devlet Başkanlığı seçimi öncesinde halka yönelik mesajlar veren Putin’in yeni nükleer silah denedikleri ve müttefiklerine karşı bir saldırıya “derhal yanıt verileceği” şeklindeki açıklamasını, ABD’nin Suriye’de geniş çaplı bir operasyon başlatabileceği ihtimali üzerine yaptığı ileri sürülüyor.

Türkiye’nin NATO müttefiklerinin teröre destek veren ifadeleri

ABD’nin Suriye’deki varlığıyla terör grubu DAEŞ ile mücadele gerekçesiyle Türkiye’nin ulusal egemenliğine tehdit oluşturan terör grubuna desteği Türkiye’de büyük rahatsızlığa neden olurken, BM Güvenlik Konseyi’nin Avrupalı üyelerinin ve ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamalarında, Türkiye’nin Zeytin Dalı harekatına karşı, 30 günlük insani ateşkesi öngören 2401 sayılı BMGK kararının “Afrin’i de kapsadığı” vurgusu yapılması yakın zamanda Türkiye’ye karşı çıkarılan yeni bir problem olma ihtimali bulunuyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler