4.2 C
New York kenti
Cuma, Aralık 1, 2023

Piyanist Renan Koen’den, BM’deki Holokost Anma Günü’nde anlamlı resital

Mutlaka Oku

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selcuk Acar – Piyanist Renan Koen, “Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü” dolayısıyla Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği öncülüğünde, Holokost’u konu alan bir piyano resitali verdi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği, BM Genel Kurulu’nun 1 Kasım 2005 tarihli kararıyla kabul edilen 27 Ocak “Uluslararası Holokost Anma Günü” dolayısıyla, BM’nin Ekonomik ve Sosyal Konsey (ECOSOC) salonundaki Renan Koen piyano resitaline öncülük etti.

Her yıl BM’de düzenlenen Holokost anma etkinlikleri çerçevesinde, aslen 550 yıl önce İspanya’dan Osmanlı topraklarına göç eden Sefarad Yahudisi bir aileden gelen Türk vatandaşı piyanist Renan Koen de bir konser verdi.

Koen’in resitali öncesinde, etkinlikle ilgili bir konuşma yapan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Holokost sırasında hayatını kaybeden 6 milyon Yahudiyi ve milyonlarcasını anmak için bir araya geldiklerini belirterek şunları kaydetti:

”İnsanlık tarihinin bu en korkunç bölümünde hayatta kalanları da onurlandırıyoruz. Onların hikayeleri sonsuza dek bizimle yaşayacak ve yeni nesiller tarafından da unutulmamasını sağlayacağız.”

Sinirlioğlu konuşmasında ayrıca, birçok Türk diplomatın binlerce Yahudiyi kurtarmak için hayatlarını riske atmakta tereddüt etmediğini hatırlattı.

Toplama kamplarında hapsedildiği sırada eserler veren bestecilerin yaşam öyküleri ve eserlerini yayınlama çabalarıyla da tanınan Koen, BM’deki piyano resitalinde Gideon Klein, Viktor Ullmann, Joaquin Rodrigo’dan eserler çalarken, konserin verdiği salondaki sahneye Holokostla ilgili resimler yansıtıldı.

BM’de, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’daki Nazi ölüm kampının bulunduğu Auschwitz-Birkenau’daki Yahudilerin Rus Kızıl Ordusu tarafından kurtarıldığı 27 Ocak 1945 tarihinin yıl dönümüne denk gelen hafta içinde bir çok anma etkinliği düzenleniyor.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler