9.3 C
New York kenti
Pazar, Aralık 3, 2023

Okul kapanışlarından etkilenen çocukların sayısı artıyor

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – UNICEF, hükümetleri okulların yeniden açılmasına öncelik vermeye, sınıfları olabildiğince güvenli hale getirmek için mümkün olan tüm önlemleri almaya ve ülke çapında okulların kapanmasını önlemeye çağıran bir aciklama yapti. KOVİD-19 ile ilgili okul kapanışlarından etkilenen okul çocuklarının sayısı, kasım ayında yüzde 38 artarak dünya genelinde 90 milyon öğrencinin daha öğrenim gelişimi ve refahı üzerinde olumsuz bir etki  oluştu. UNESCO tarafından toplanan verilere göre, dünya genelinde 5 okul çocuğundan yaklaşık 1’inin sınıfları (320 milyon) 1 Aralık itibarıyla kapandı. 

“KOVİD-19 hakkında öğrendiğimiz her şeye, okulların topluma aktarımdaki rolüne ve çocukları okulda güvende tutmak için atabileceğimiz adımlara rağmen, yanlış yönde ilerliyoruz ve bunu çok hızlı yapıyoruz” diyen UNICEF Küresel Eğitim Şefi, Robert Jenkins,   “Kanıtlar gösteriyor ki okullar bu salgının ana itici gücü değil. Yine de, hükümetlerin son çare olarak değil de ilk başvuru yolu olarak bir kez daha okulları kapattığı endişe verici bir eğilim görüyoruz. Bazı durumlarda, bu toplum tarafından toplum yerine ülke çapında yapılıyor ve çocuklar öğrenmeleri, zihinsel ve fiziksel sağlıkları ve güvenlikleri üzerindeki yıkıcı etkilere maruz kalmaya devam ediyor. ” dedi.

Jenkins, ayrıca, Okullar kapandığında, çocuklar öğrenmelerini, destek sistemlerini, yiyeceklerini ve güvenliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını vede en marjinal çocuklar – tamamen okulu bırakma olasılığı en yüksek olanlar – en ağır bedeli ödediklerininde altını çizdi

UNICEFin aciklamasinda, 191 ülkeden gelen verileri kullanan yeni bir küresel çalışma, toplumdaki okul durumu ile KOVİD-19 enfeksiyon oranları arasında hiçbir ilişki göstermedigi belirtildi. UNICEF’in UNESCO, UNHCR, WFP ve Dünya Bankası ile ortaklaşa yayınlanan Okulları Yeniden Açma Çerçevesi, ulusal ve yerel yetkililer için pratik tavsiyeler sundugu ve okulları açık tutmanın faydaları, kapatmanın maliyetlerinden çok daha ağır oldugu ve her ne pahasına olursa olsun okulların ülke çapında kapatılmasından kaçınılmalıdır dendi.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler