2.4 C
New York kenti
Cuma, Aralık 8, 2023

New York’tan Rusya’ya Pussy Riot’lu, ”insan hakları” ve ”özgürlük” çağrısı

Mutlaka Oku

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)

SAMSUNG CSC

Fotoğraf: (Turkish Journal)

Ulusararası Af Örgütü (Amnesty International), New York’ta Rusya’daki ”insan hakları ihlalerini” öne çıkardığı bir konser organize ederken, konserde, ünlü Rusy punk grubu Pussy Riot, Madonna, Susan Sarandon ve Yoko Ono birer konuşma yaptı.

Brooklyn’de bulunan Barclays Center’daki gecede, sahneye çıkan ve yüksek sesle; ”Dünyanın yarısının Pussy Riot gibi cesur olma zamanıdır.” diye haykıran Madonna, konser vermek yerine onur konuğu, Pussy Riot punk grubunu sundu.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da Ortodoks katedralinde bir protesto şarkısı söyledikleri gerekçesiyle 2 yıl cezaevinde yatan Nadezhda Tolokonnikova (Nadya) ve Maria Alyokhina (Masha) oluşan Pussy Riot punk grubunun hedefindeki isim oldu. Grup üyeleri, sahnede bağırarak, ”Özgür Rusya, Rusya özgür olacak” mesajı verdi.

Nadya ve Masha ise, ellerindeki kağıttan okuyarak yaptıkları yüksek tonlu konuşmada ”Herkese hapiste olduğumuz 2 yıl içinde yazdığı mektuptan dolayı çok teşekkür ediyoruz. Bu mektuplar bizi hayatta tuttu. Uluslararası Af Örgütü’ne bizi özgürlük haraketimizde desteklediği için teşekkür ediyoruz. Haksızlığa karşı konuşmak için yeterince cesur olanlara teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı. 

Geceye 1980’li yıllarda insan hakları konserleri veren Sir Bob Geldof da katılarak geceye şarkılarıyla renk kattı. Sir Geldof gecede yaptığı konuşmada ise, ”şimdi eve gidin, bir kaç kişinin daha size katılmasını sağlayın. O da 3 kişi daha sağlasın. Kısa zamanda siyasi etkisini göreceksiniz.” dedi.

Konsere katılan Imagine Dragons’dan Dan Reynolds ise yaptığı konuşmada, ”Music halkın en büyük silahıdır” ifadesini kullandı.

Gecede, alternatif rock grupları Imagine Dragons ve Cake ile R&B şarkıcısı Lauryn Hill ve Blondie de sahne aldı.

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler