9.2 C
New York kenti
Pazar, Aralık 3, 2023

39. Türk Günü Yürüyüşü “Ay Yıldızla Yüzüncü Yıla” temasıyla gerçekleştirildi

Mutlaka Oku

NEW YORK (GOLDENHORN AJANSI) – ABD’nin New York kentinde Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından her yıl düzenlenen ve ABD’deki en bilinen, geniş katılımlı bir Türk kültürü tanıtım etkinliği olan Türk Günü Yürüyüşü bu yıl ilk defa Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın da desteğiyle ‘Ay Yıldızla Yüzüncü Yıla’ temasıyla gerçekleştirildi.

Hande Yener New York’taki Türk Günü Yürüyüşü etkinliklerinde sahne aldı.
(Fotoğraf Hasan Akkuş, Goldenhorn Ajansı)

Yaklaşık 500 bin Türk’ün yaşadığı ABD’deki geleneksel Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali’nin bu yıl, 2 yıllık pandemi arasından sonra 39’uncusu düzenlendi.

“Ay Yıldızla Yüzüncü Yıla” temasıyla gerçekleştirilen Türk Günü Yürüyüşü etkinlikleri çerçevesinde, 20 Mayıs cuma günü Wall Street’deki Bowling Green Parka’a Türk bayrağı çekilmesi ve Türkevi’nde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri panelinin ardından, New Jersey’de Türk Günü Yürüyüş Balosu düzenledi.

Programın ana etkinliği Türk Günü Yürüyüşü ise bugün, Manhattan’da Madison Caddesi ve 53. sokak köşesinden başlayıp, Türkevi’nin yanındaki Dag Hammarskjöld Park’a kadar devam etti.

Yürüyüşe bu yıl desteğini açıklayan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Dr. Çağatay Özdemir ile temsil edilirken, Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Başkonsolos Reyhan Özgür ile birlikte Azeybaycan’ın Washington Büyükelçisi Hazar İbrahim, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Washington Temsilcisi Mustafa Lakadamyali ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana yürüyüşte yer aldılar.

New York’ta bu yıl göreve başlayan Belediye Başkanı Eric Adams da yürüyüşe katılarak Türk toplumuna destek verirken, uzun yıllar sonra ilk defa bir New York Belediye Başkanı Türk Günü Yürüyüşünde yer almış oldu.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türk futbol kulüplerinin ABD’deki taraftar derneklerinin ve Giresunluların yoğun katılım sağladığı yürüyüşe, Azerbaycan başta olmak üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkleri, Ahıska Türkleri ve Kırım Türklerinin yanında, bu yıl şampiyon olan Trabzonspor taraftarları çoşkulu geçitleriyle damgasını vurdu.

Dag Hammarskjöld Park’taki yürüyüş programında, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu mehter gösterisi, Konya Büyükşehir Belediyesinin katkısıyla Selçuk Üniversitesi halk oyunları gösterisi ile İzmir Dans Sanat Halk Dansları gösterileri ve çeşitli konserler verildi.

Türk Günü Festivaline, Hande Yener’le birlikte, Türkçe, Fransızca ve İngilizce yorumları olan Gizem Russell, Koreograflık, Sahne Yönetmenliği, Dansçılık ve Müzisyenlik gibi görevler alarak bir çok başarıya imza atmış İzmir Dans Sanat Türk Halk Oyunları ve Klarnet sanatçısı İlhan Sefil performanslarıyla katıldı.

Türk Günü Yürüyüşü ve Türk Günü Balosunda ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 103. yılı nedeniyle bağımsızlık meşalesi yakıldı.

Yürüyüş Komitesi Başkanı Rahmi Yazar, eski TADF başkanlarından Atilla Pak ile birlikte Genç Türkler Derneği Başkanı Tulga Tekman, Türk Günü Yürüyüşünün önceki yıllardaki görkeminde gerçekleşmesi için katkı sağladılar.

ABD’de Türk diplomatlarının Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmelerine tepki amacıyla 1981’de düzenlenen Türk Yürüyüşü daha sonraki yıllarda geneleksel hale geldi.

Türk pop müzik şarkıcısı Hande Yener sahnede Türk bayrağını öptü.
(Fotoğraf: Özden Perkin, Goldenhorn Ajansı)

FOTOĞRAFLARLA 39. TÜRK GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ

Yazar

- Advertisement -

Daha Fazla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Eklenenler